Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

LLU notika diskusija par universitāšu tipoloģiju un iespēju universitātei piešķirt zinātnes universitātes statusu

Aktualizējoties sarunām par augstākajā izglītībā nepieciešamajām pārmaiņām, šodien Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU) notika diskusija par universitāšu tipoloģiju un iespēju universitātei piešķirt zinātnes universitātes statusu, aģentūrai LETA pastāstīja LLU komunikācijas vadītāja Lana Janmere.

LLU šodien viesojās Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Arvils Ašeradens (JV) un Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas priekšsēdētājs Ilmārs Dūrītis, lai kopīgi ar LLU vadību un Zemkopības ministrijas pārstāvjiem diskutētu par universitātes attīstību un nākotnes iecerēm.

Janmere skaidroja, ka šobrīd politiskajā līmenī norisinās sarunas par jaunas augstskolu tipoloģijas ieviešanu, kas paredzēs augstskolām noteikt konkrētu statusu - zinātnes, nozaru vai reģionālās - un tam atbilstošu finansējumu. Taču atšķiras redzējumi par universitātēm, kurām plānots piešķirt zinātnes universitātes statusu.

Ašeradens tikšanās laikā esot uzsvēris, ka augstskolu tipoloģija ir atslēgas vārds un esot būtiski kādu attīstības virzienu universitāte izvēlas. "Zinātnes universitātes statuss, ko plānojam piešķirt dažām universitātēm, ir īpašs un plānots kā grūdiens viņu attīstībai. Zinātnes universitāšu ekselence mūsu valstī ir iztrūkstošais posms, ja salīdzinām sevi ar citām valstīm," stāstīja politiķis.

Tāpat Saeimas deputāts norādīja, ka scenāriji pagaidām ir vairāki un noris sarunas par divām, trijām vai četrām zinātnes universitātēm.

Viņš skaidroja savu redzējumu par iespējas došanu četrām universitātēm un vienādu starta pozīciju nodrošināšanu Latvijas Universitātei, Rīgas Tehniskajai universitātei, Rīgas Stradiņa universitātei un LLU. Turklāt Ašeradens uzsvēra, ka zinātnes universitātes statuss neesot jāskata kā revolucionāra lieta, bet gan evolucionāra. Būtībā tā esot četru universitāšu izvēle, lai pēc tam dotu tām vienādas iespējas iet soli pa solim uz priekšu.

Tāpat politiķis atzina, ka pasaulē nav divu vienādu universitāšu, nav zinātnes universitātes standarts jeb "copy-paste" universitāte. Janmere stāstīja, ka viņš LLU redz apslēptu milzīgu potenciālu pieaugošā cilvēku skaita pasaulē un klimata pārmaiņu problēmu dēļ.

Universitātes rektore Irina Pilvere tikšanās laikā paudusi gatavību LLU kļūt par zinātnes universitāti, stāstīja universitātes komunikācijas vadītāja. Rektore skaidroja, ka LLU iepriekšējā darbība norāda uz atbilstību zinātnes universitātes kritērijiem, ko apliecina gan LLU zinātniskās darbības rādītāji, kas ir vieni no efektīvākajiem nacionālā līmenī, gan arī nesen iegūtā starptautiskā atzinība un iekļūšana pasaules 1400 labāko universitāšu reitingā.

"Pamatoti sagaidām, ka turpmākajos gados rezultāti būs vēl augstāki. Taču, lai stiprinātu ne vien zinātnes infrastruktūru, bet arī cilvēkresursus, pētniecībā sagaidām būtisku finansējuma pieaugumu," skaidroja Pilvere.

Diskusijā ar Ašeradenu un Dūrīti piedalījās arī prorektori Irina Arhipova un Aigars Laizāns, Zemkopības ministrijas pārstāvji Jānis Šnakšis un Edvards Ratnieks.

Foto: no arhīva

 

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas