Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

LLU zinātnieki izmanto ērkšķogu potenciālu jauniem produktiem 1

Divus gadus pētot ērkšķogu ķīmisko sastāvu, apstrādes, iepakošanas un uzglabāšanas iespējas, LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātes (PTF) zinātnieki izstrādā jaunus produktus un cer, ka šīs nepelnīti aizmirstās, bet ļoti veselīgās ogas atkal nonāks lielveikalu plauktos.

LLU PTF docente Solvita Kampuse stāsta, ka ērkšķogas audzēšanai un pārstrādei kļuva populāras 20.gadsimta sākumā. Mūsdienās šīs ogas tiek audzētas tikai kā mazdārziņu kultūra un plašākā pārstrādē Eiropā un Latvijā tiek izmantotas ļoti maz, tāpēc PTF zinātnieki pievērsušies ērkšķogu pētījumiem ar mērķi šo vērtīgo un veselīgo augļaugu atkal ieviest ražošanā, informē LLU pārstāve Ilvija Gaidukoviča.Zinātnieki strādā pie jauna cukurota sublimēti kaltētu ērkšķogu produkta izstrādes. «Mūsu ideja ir izveidot jaunu, interesantu un tai pat laikā veselīgu našķi, kas varētu būt piemērots bērniem un citiem gardēžiem, kam patīk garšīgi produkti no ogām. Pašlaik pētām šim produktam piemērotākās šķirnes un ogu gatavības stadijas,» norāda S.Kampuse.Lai izvērtētu labākās un bioloģiski vērtīgākās ērkšķogu šķirnes, zinātnieki veikuši desmit ērkšķogu šķirņu ķīmiskā sastāva izpēti svaigām un saldētām ogām dažādās gatavības stadijās – tehniskajā un pilngatavības stadijā, raksta llu.lv.«Tika izpētīts, ka ērkšķogu šķirnes ar augstāko C vitamīna saturu gan svaigā, gan saldētā veidā ir «Tukuma konfekšu» un «Mašeka». Arī lielākais bioloģiski aktīvo savienojumu – fenolu un antociānu, kam piemīt antioksidatīvas īpašības – saturs no sarkanajām ērkšķogām ir tieši šo šķirņu ogās,» atklāj S.Kampuse.Pētījumi tiks turpināti līdz kaltētajām ogām tiks atrasts arī labākais iepakošanas un uzglabāšanas veids, lai tās nezaudētu garšas īpašības, tai skaitā izteikto kraukšķīgumu, un būtu aizsargātas no mitruma. «Pēc tam meklēsim ieinteresētus ražotājus, kas jauno produktu varētu attīstīt, ražot un nogādāt līdz patērētājiem,» nākotnes ieceres ieskicē zinātniece.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Vietējās ziņas