LOSP: Sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa režīma priekšrocības netiek pietiekami izmantotas

Sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa režīma priekšrocības lauksaimnieki nepietiekami aktīvi izmanto, jo potenciālie darba ņēmēji nav ieinteresēti strādāt sezonas darbus laukos – tas liek viņiem zaudēt sociālos pabalstus, trešdien pēc Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) pārstāvju izbraukuma sēdes sacīja LOSP ģenerāldirektors Guntis Vilnītis.

''Sēdē runājām par iespēju lauksaimniekiem nodarbināt sezonas strādniekus un saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atlaides. Aicinājām, lai zemnieki šo iespēju izmanto aktīvāk, pretējā gadījumā, šādu iespēju turpmāk var neiedot. Problēma, kāpēc lauksaimnieki šo iespēju nepietiekami aktīvi izmanto ir tas, ka sociālie pabalsti bremzē, lai cilvēks legāli nāktu strādāt pie zemnieka. Tiklīdz cilvēks sāk strādāt, viņš pazaudē pabalstu," teica LOSP ģenerāldirektors.

Viņš piebilda, ka LOSP rosina Labklājības ministriju piedāvāt risinājumu, kā sociālos pabalstus var saņemt arī tie cilvēki, kurus lauksaimnieki īslaicīgi nodarbina. "Strādniekam, ja viņš arī saņem pabalstu, būtu jādod iespējas un tiesības legāli būt nodarbinātam kaut uz neilgu laiku, piepelnoties. Sezonas darbi tomēr neprasa speciālu kvalifikāciju un par tiem daudz nemaksā. Patlaban legāli piepelnoties sezonas darbos, cilvēks var zaudēt pabalstu," teica Vilnītis

Vilnītis piebilda, ka LOSP pārstāvji izbraukuma sanāksmē, kas notika Jaunmārupē Mārupes siltumnīcu administratīvajās telpās, iepazinās arī ar Mārupes siltumnīcu un saimniecības biogāzes koģenerāciju, kurā pārstrādājot ražošanas atlikumus, ražo siltumu un elektrību saimniecībai.

Jau ziņots, ka, sākot ar 2014.gada 1.jūniju tika ieviests sezonas laukstrādnieka ienākuma nodokļa režīms, kas būtiski samazina nodokļu slogu tiem cilvēkiem, kas tiek nodarbināti tieši sezonas rakstura darbos augļkoku, ogulāju un dārzeņu audzēšanā vai stādīšanā, sējumu un stādījumu kopšanā, ražas novākšanā, augļu, ogu un dārzeņu šķirošanā.

Maksimālais termiņš, kurā laukstrādniekam var piemērot sezonas laukstrādnieka ienākuma nodokļa režīmu, nevar pārsniegt 65 nostrādātās dienas un saņemto ienākumu maksimālais apmērs nevar pārsniegt 3000 eiro. Šis nodokļa režīms attiecas tikai uz tiem laukstrādniekiem, kas ir nodarbināti tieši sezonas rakstura darbos no kārtējā gada 1.aprīļa līdz kārtējā gada 30.novembrim.

Sezonas laukstrādnieku ienākuma nodoklis ir 15% apmērā no laukstrādnieka nopelnītā atalgojuma, bet ne mazāks kā 0,70 eiro par katru nostrādāto dienu. Persona, kura maksā sezonas laukstrādnieka ienākuma nodokli, kļūst sociāli apdrošināta pensijai, ja pie visiem darba devējiem nopelnītais ienākums mēnesī pārsniedz 70 eiro.

Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas