Mežus dzēsīs ar auto, ko izmanto tanku nodrošinājumam (FOTO) 3

Īstenojot meža ugunsdzēsības attīstības programmu, Zemgales virsmežniecība saņēmusi jaunu specializēto bezceļa automašīnu “Unimog Mercedes Benz”. Tā ražota Vācijā un ir ievērojami efektīvāka nekā līdz šim izmantotā un jau nolietotā automašīna GAZ-66, kas bija vēl Padomju Savienības ražojums. 

17. auto Valsts meža dienestā
“Mercedes Benz Unimog” kravnesība ir līdz piecām tonnām, turklāt tā var vilkt divu tonnu smagu piekabi. Auto aprīkots arī ar polipropilēna ūdens mucu 2,8 kubikmetru tilpumā un augstspiediena sūkni, ko var izmantot kūlas dzēšanai. Specializētās automašīnas cena ir 230 tūkstoši eiro. Kopš 2011. gada Valsts meža dienestam iegādāti 17 šādi auto. Vācijā “Mercedes Benz Unimog” tiek lietots arī kā militārais transports, kas ar degvielas un munīcijas rezervēm seko tankiem.

“Jūtos, it kā būtu pārsēdies no “zaporožeca” uz “mersedesu”,” teic Zemgales virsmežniecības Meža ugunsdzēsības stacijas vadītājs Aldis Jevdokimovs. Viņš paskaidro, ka jaunais auto tiks lietots ugunsbīstamajā sezonā no maija līdz septembrim. Paredzēts, ka tāpat kā līdz šim kopā ar šo auto pastāvīgi dežurēs divi meža ugunsdzēsēji.

Kur vairāk ļaužu, tur vairāk deg
Valsts meža dienesta ģenerāldirektors Andis Krēsliņš, kurš arī bija ieradies Jelgavā uz automašīnas “Mercedes Benz Unimog” nodošanu Zemgales virsmežniecībai, minēja, ka mūsu novada meži ir trešie ugunsbīstamākie Latvijā (pēc Pierīgas un Daugavpils apkārtnes). Vairumā gadījumu mežus netīši aizdedzina cilvēki, kas piepilsētas mežos apgrozās vairāk.

Runājot par būtiskākajām problēmām Valsts meža dienesta darbā, ģenerāldirektors uzsvēra, ka aktuāla ir mežrūpnieku un vides sargu interešu salāgošana. Mežrūpniecībā tehniski visvairāk pieprasītie koki ir 30 centimetru diametrā. Šāds ciršanas caurmērs ļauj visprātīgāk izmantot meža zemi. Turpretī sabiedrība, sevišķi dabas sargi, vēlas, lai koki augtu ilgāk un būtu lielāki.

A.Krēsliņš aktualizēja arī problēmu saistībā ar meža dzīvniekiem. Proti, mednieki vēlas, lai būtu vairāk, ko medīt, savukārt lauksaimniekiem meža dzīvnieki, ja tie savairojušies daudz, nodara skādi. “Te gan ir skaidrs, ka katram lauksaimniecības zemes vai meža īpašniekam ir jādomā, kā savu īpašumu aizsargāt. Piemēram, Vācijā jaunās mežaudzes iežogo.” Zemgales virsmežzinis Jānis Grava piebilda, ka mūsu pusē no zemniekiem sūdzības par meža dzīvnieku postījumiem saņem samērā maz.

Kā trešo aktualitāti A.Krēsliņš minēja jauno informatīvo sistēmu ieviešanu meža dienestā. “Ja salīdzinām ar 2005. gadu, Valsts meža dienesta darbinieku skaits ir samazināts trīs reizes – no 1900 līdz 640, kā ir patlaban. Tādēļ svarīgi, ka dienesta darbinieki spēj darbā izmantot modernās tehnoloģijas,” uzsvēra A.Krēsliņš. 


Foto: Raitis Puriņš
Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Humveibīns

808bbbaa150776be966b50fbecb8757e4f0a44cc

pirms 3 gadiem, 2017.12.14 14:07

Starp citu

Šim Unimog modelim motora radiatoru ražo Jelgavā, AKG! :)

pirms 3 gadiem, 2017.12.21 22:41

Vincents

Tā cena ir pārspīlēta! Kā tāda mašīna var maksāt tik dārgi, nu labi 100k, bet ne jau 230k!

pirms 3 gadiem, 2017.12.27 12:11

Vietējās ziņas