Minimālo ienākumu slieksni pārskatīs ne retāk kā reizi trijos gados

Minimālo ienākumu slieksni pārskatīs ne retāk kā reizi trijos gados, trešdien valdības ārkārtas sēdē vienojās ministri.

Skatot Labklājības ministrijas (LM) pieteiktos ar 2021.gada budžetu saistītos likumprojektus, finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) pauda bažas par LM minimālo ienākumu sliekšņa noteikšanas metodi un priekšlikumu aprēķināt šo slieksni katru gadu.

Pēc LM sniegtās informācijas, minimālie ienākumu sliekšņi turpmāk tiks noteikti procentuālā izteiksmē pret Latvijas iedzīvotāju ienākumu mediānu, kas 2018.gadā bija 544,41 eiro, tādējādi 2021.gadā minimālo ienākumu slieksnis no līdzšinējiem 64 eiro sasniegs 109 eiro. LM rosināja minimālos ienākumu sliekšņus automātiski pārskatīt katru gadu.

Finanšu ministrijas (FM) valsts sekretāre Baiba Bāne neatbalstīja priekšlikumu, ka minimālo ienākumu sliekšņi katru gadu tiktu pārskatīti automātiski, bet gan LM katru gadu šo sliekšņu pārskatīšana būtu jāpiedāvā kā prioritārais pasākums budžeta diskusiju gaitā.

Tieslietu ministrijas (TM) valsts sekretāra vietniece tiesību politikas jautājumos Laila Medina piebilda, ka, izpildot Satversmes spriedumu, tomēr būtu jāparedz pienākums regulāri pārskatīt minimālos ienākumu sliekšņus.

Pēc viņas teiktā, normatīvos vajadzētu paredzēt, ka minimālie ienākumu sliekšņi tiek indeksēti konkrētā periodā.

Ministri atbalstīja Reira priekšlikumu, ka minimālo ienākumu sliekšņi tiek pārskatīti ne retāk kā reizi trijos gados.

Kopumā ir bijuši trīs Satversmes tiesas (ST) spriedumi, kuros pēc tiesībsarga pieteikuma par Satversmei neatbilstošu atzīsta kāda sociālā nodrošinājuma norma. ST iepriekš par neatbilstošu Satversmei atzina gan garantētā minimālā ienākuma līmeni regulējošo normu, gan sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēru nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem. Visnesenākajā gadījumā ST par Satversmei neatbilstošu atzina vidējo ienākumu līmeni, kādu nepārsniedzot persona vai ģimene atzīstama par trūcīgu.

Foto: pixabay.com

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas