Nelielā apjomā gāzi patērējošajiem "Gaso" klientiem no jūlija palielināsies tarifi 5

No 1.jūlija AS "Gaso" klientiem, kas gāzi patērē nelielā apjomā un fiksēti, palielināsies tarifi, informēja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK).

Vienlaikus paredzēts, ka tarifu mainīgā daļa samazināsies.

Regulatora pārstāvji norādīja, ka lēmums par "Gaso" jauno tarifu apstiprināšanu pieņemts piektdien, un tas vēl iekšēji tiek saskaņots, pārbaudot visu informāciju, tādēļ ar precīzām tarifu izmaiņām klienti varēs iepazīties, kad tiks publiskots pilnais lēmums.

SPRK apstiprinātais "Gaso" dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojumu tarifs paredzēts 4,5 gadu ilgam regulācijas periodam - no 1.jūlija līdz 2025.gada 31.decembrim. Šāds periods, SPRK ieskatā, ļauj izlīdzināt nākotnes efektivitātes ieguvumus, kā arī prognozētās izmaksas visā regulācijas periodā. Šādu regulācijas perioda pieeju izmanto visi sistēmas operatori enerģētikas nozarē.

Visām atļautās slodzes lietotāju grupām tarifa fiksētā daļa (maksa par pieslēgumu) salīdzinājumā ar patlaban esošajiem sadales tarifiem pieaugs par 0,80 līdz 4,77 eiro mēnesī. Kopā ir astoņas patēriņa grupas un septiņas atļautās slodzes grupas.

Mājsaimniecībām, kas izmanto gāzi ēdiena gatavošanai, fiksētā maksa būs par 0,93 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) mēnesī augstāka nekā līdz šim. Savukārt tarifa mainīgā daļa (maksa par patēriņu) būs zemāka visām grupām, izņemot grupu ar zemāko vidējo patēriņu - mājsaimniecībām, kas izmanto gāzi ēdiena gatavošanai.

Vidēji mājsaimniecībai, kas patērē dabasgāzi ēdiena gatavošanai četrus kubikmetrus gāzes, ikmēneša rēķins pieaugs par 1,24 eiro (bez PVN). Mājsaimniecības, kas gāzi izmanto apkurei un patērē relatīvi vairāk - sākot no 210 kubikmetriem mēnesī, izmaksas nemainīsies vai nedaudz samazināsies.

Salīdzinājumā ar spēkā esošo tarifu "Gaso" kopējās izmaksas augušas par 4,2 miljoniem eiro gadā. Pieaugums plānots personāla izmaksās, tostarp dabasgāzes sistēmas montieriem, iekārtu operatoriem, kas pieaug saskaņā ar Latvijas Bankas prognozēto nominālās bruto algas izmaiņu indeksu. Lai arī izmaksas pēdējo trīs gadu laikā ir pieaugušas, "Gaso" kapitāla atdeves izmaksas ir samazinātas par 1,6 miljoniem eiro gadā jeb 18%, salīdzinot ar spēkā esošo tarifu.

Pēdējos gados novērots straujš dabasgāzes patēriņa kritums ne vien Latvijā, bet arī citviet Eiropā un augsts fiksēto izmaksu īpatsvars gāzes piegādē, kas nemainās atkarībā no piegādātā gāzes apjoma. Lai optimizētu gāzes apgādes pakalpojumu Latvijā, "Gaso" paredz virkni efektivitātes pasākumu. Tarifu projektā ir iekļauts 3% efektivitātes rādītājs, kas 4,5 gadu ilgā periodā paredz 7,5 miljonu eiro ietaupījumu.

Kā vēstīts, Gaso" apgrozījums pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, bija 50,444 miljoni eiro, kas ir par 0,2% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt uzņēmuma peļņa sarukusi par 19,1% - līdz 8,466 miljoniem eiro, liecina "Gaso" publiskotā informācija.

"Gaso" ir AS "Latvijas gāze" meitasuzņēmums. Kompānija ir vienīgais dabasgāzes sadales sistēmas operators Latvijā. Kompānija nodrošina dabasgāzes tīklu drošību, tehniskos pakalpojumus un dabasgāzes patēriņa uzskaiti. "Gaso" darbību sāka 2017.gada decembrī. "Latvijas gāzes" lielākie akcionāri ir "Gazprom" (34%), "Marguerite Gas II.S.a.r.l." (28,97%), "Uniper Ruhrgas International GmbH" (18,26%) un SIA "Itera Latvija (16%).

Foto: pixabay.com

Pievieno komentāru

Komentāri 5

Resnais

Kaut kā jau tiem akcionāriem ir jāpelna!

pirms 16 dienām, 2021.04.30 22:28

Jelgavniece

Cik labi ka es atteicos no gāzes. Tagad ēst gatavoju ar elektrību un par to maksāju lētāk. Pie tam viss tik tīrs, nav gāzes kvēpu.

pirms 16 dienām, 2021.05.01 01:13

Resnais

jā, ja paņem akumulatora krokodilus un uzkāpj uz jumta, tad vispār pa skaisto...

pirms 15 dienām, 2021.05.01 10:51

guha

Saja **** maja vis paliek dargaks.tik algas neviens necel.

pirms 15 dienām, 2021.05.01 09:57

Vietējās ziņas