No 1. augusta izmaiņas Covid-19 laboratoriskajā testēšanā 10

Noslēdzoties Ministru kabineta noteiktajam pārejas periodam, no 2021. gada 1. augusta stājas spēkā izmaiņas pieaugušo Covid-19 laboratoriskajā testēšanā, paredzot, ka turpmāk testēšanu pasākumu apmeklēšanai un dažādu pakalpojumu saņemšanai varēs veikt tikai par maksu, informē Nacionālais veselības dienests (NVD). Samaksa par laboratorisko testu būs jāveic atbilstoši laboratorijas maksas pakalpojumu cenrādim.  

Savukārt Covid-19 simptomu gadījumā, epidemioloģiskajai izmeklēšanai laboratorisko testēšanu tāpat kā līdz šim apmaksās no valsts budžeta līdzekļiem.* Ārpus ģimenes ārsta darba laika pacienti ar Covid-19 infekcijai raksturīgiem simptomiem to varēs veikt bez ārsta nosūtījuma. NVD vērš uzmanību, ka turpmāk šādos gadījumos pēc testēšanas nevarēs izveidot digitālo Covid-19 sertifikātu un iedzīvotājs saņems tikai laboratorijas izrakstu par rezultātu, lai nepieciešamības gadījumā tiktu nodrošināta ģimenes ārsta uzraudzība vai ārstēšana.

Digitālā Covid-19 sertifikāta izveide un izmantošana būs iespējama, ja iedzīvotājs ir:

vakcinējies pret Covid-19;

pārslimojis Covid-19;

veicis maksas laboratorisko testēšanu. 

Digitālais Covid-19 sertifikāts būs izveidojams arī gadījumā, ja iedzīvotājs bez Covid-19 simptomiem ir veicis maksas laboratorisko testēšanu ar mērķi doties ceļojumā ārpus Latvijas Republikas robežām.

Bērniem, kas jaunāki par 18 gadiem, Covid-19 laboratorisko testēšanu pasākumu apmeklēšanai un pakalpojumu saņemšanai no valsts budžeta līdzekļiem apmaksās līdz šī gada 1. septembrim.

Jau iepriekš tika ziņots, ka no 2021. gada 10. jūnija līdz 1. augustam Ministru kabinets bija noteicis pārejas periodu, kura laikā laboratoriskie testi pasākumu apmeklēšanai, pakalpojumu saņemšanai u.c. gadījumos, lai izveidotu Covid-19 laboratoriskās testēšanas sertifikātu,  tika apmaksāti no valsts budžeta līdzekļiem. Pārejas periods tika noteikts ar mērķi nodrošināt iedzīvotājiem iespēju veikt pilnu vakcināciju pret Covid-19 un turpmāk izmantot savu vakcinācijas sertifikātu.

Vienlaikus NVD atgādina, ka Covid-19 tests nav alternatīva vakcinācijai! Arī testēts cilvēks jebkurā brīdī var kļūt infekciozs un radīt inficēšanās risku apkārtējiem. Ja satiekas vakcinēti vai pārslimojuši cilvēki un nevakcinēti cilvēki, pastāv lielāka iespēja vīrusa pārnešanai un cirkulācijai, nekā gadījumā, ja satiekas tikai vakcinēti un pārslimojuši cilvēki. Turklāt vakcinēts cilvēks ir pasargāts no saslimšanas ar Covid-19 ilgākā laika periodā, savukārt testēts cilvēks var apliecināt savu statusu tikai konkrētajā brīdī.  

* No valsts budžeta līdzekļiem arī turpmāk tiks apmaksāta skrīninga testēšana: bērna pavadošajai personai, ja nepieciešams palikt pie bērna diennakts stacionārā; stacionārā ilgi aprūpējamajiem pacientiem, kuri nav Covid-19 inficēti (t.sk. pacientiem ar psihiskām un garīga rakstura saslimšanām); u.c. gadījumos atbilstoši valstī noteiktajam testēšanas algoritmam.

Foto: no arhīva

 

Pievieno komentāru

Komentāri 10

nātre

Pilnīgi aplams lēmums, jo neviens neies testēties, kamēr nebūs pazīmes, tas nozīmē, ka saslimušo skaits strauji pieaugs, pat tie, kam būs vieglas pazīmes, staigās un neies uz testu par kuru jāmaksā. paši sev iedzīs naglu kājā. Otrkārt, ja cilvēks maksā nodokļus, nevienam nav tiesību lemt par maksas pakalpojumu medicīnā, ja pat tie, kas nemaksā nodokļus ir tiesīgi saņemt medicīnas pakalpojumus bez maksas. Sekos tiesu procesi un ES tiesa visus ierobežojumus atzīs par nelikumīgiem, jo visam pāri stāv Satversme un cilvēktiesības!!!

pirms mēneša, 2021.07.29 13:50

egle1

Jūs izlasījāt vai tikai drukājat? Ar saslimšanas simptomiem varēs tāpat veikt testu bez maksas, taču bez maksas nevarēs veikt, ja gribēs, piemēram, lidot vai apmeklēt pasākumu, kur prasa negatīvu testu, piemēram, koncertu.

pirms mēneša, 2021.07.29 14:30

khm

Mums kaut kad pašā vasaras sākumā, zvanot uz covid19 informatīvo tālruni, teica, ka BEZ ĀRSTA NOSŪTĪJUMA covid19 analīzes ir tikai par maksu un nekas, ka ir simptomi, temperatūra u.t.t. Savukārt ģimenes ārsts nosūtījumu neraksta, kaut arī zināja, ka simptomi un slimības gaita kā tipiskam covid19 slimniekam. Pamatojums laikam tāds, ka ja no vienas saimniecības, tad pirmajam saslimušajam izraksta nosūtījumu, pārējie var iet bekot vai maksāt no savas kabatas par testu. Tā lūk. Nu, ja jau tāda attieksme, tad arī 'mājsēde' kā covid19 kontaktpersonai nebija.

pirms mēneša, 2021.07.29 17:03

Es

Gribētos NVD atgādināt, ka tāpat arī vakcinēts cilvēks var saslimt un kļūt infekciozs, turklāt, kas svarīgi un norādāms - asimptomātiski, kas manuprāt ir vēl lielāks risks apkārtējiem! Liekat, ka beidzot visiem mieru, kas vēlas vakcinējās, kas nē- nē!

pirms mēneša, 2021.07.29 19:33

Nātrei

Nevar taču medicīnai atvēlētos līdzekļus izpļekarēt tikai Covid testiem! Ir daudz arī citu saslimšanu! Tāpat kā arī daudz maksas pakalpojumu , neatkarīgi no tā cik lieli nodokļi samaksāti !

pirms mēneša, 2021.07.29 22:21

ESA

Tie , kas uzģenerēja šo lēmumu nav draugos ar galvu:) Nu vajadzēs man uz koncertu, nu būs man simptomi, būs negatīvs tests, ups kļūdījos...Rada pilnīgi nejēdzīgus šķēršļus un dara stulbības!

pirms mēneša, 2021.07.30 08:41

Veselais saprāts

Ja tev tik ļoti vajag uz to koncertu, tad pēdējais brīdis aiziet sapotēties un vēl septembrī uzspēsi uz kādu. Pavisam legāli, pavisam vienkārši, bez neviena nejēdzīga šķēršļa.

pirms mēneša, 2021.07.30 09:31

Vietējās ziņas