No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies īpaši stingri Covid-19 ierobežojumi jeb stingrais "lokdauns" 14

No ceturtdienas, 21.oktobra, uz četrām nedēļām jeb līdz 15.novembrim Latvijā spēkā stāsies īpaši stingri Covid-19 ierobežojumi jeb stingrais "lokdauns", pēc Krīzes vadības padomes (KVP) pirmdien žurnālistiem sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Viņš minēja, ka "lokdauna" jeb "mājsēdes" laikā ciet būs teju visi veikali, izklaides iespējas un citi pakalpojumi, kā arī skolas. Vienlaikus lēmums vēl būs jāapstiprina arī Ministru kabineta sēdē.

Kariņš norādīja, ka šāds lēmums pieņemts, jo Latvijā ir pārāk neliels vakcinācijas aptveres rādītājs. "Daudziem tas var šķist nesaprotami, kāpēc mums ir tā, bet Dānijā un Īrījā citādi. Iemesls ir tāds, ka vakcinēšanās process nav izdevies, kā tas bija iecerēt," sacīja Kariņš.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) skaidroja, ka šajā laika periodā visi veikali, izņemot pirmās nepieciešamības, nestrādās un būs pieejami tikai paši nepieciešamākie pakalpojumi. Tāpat paredzēts ieviest mājsēdi no plkst.20 līdz plkst.5. Pavļuts šajā sakarā piebilda, ka "cilvēki varēs atgriezties no darba un doties uz to". Valsts kancelejā skaidroja, ka mājsēdes laikā ārpus dzīvesvietas drīkstēs atrasties tikai pamatota iemesla dēļ - darba, ārstniecības pakalpojuma saņemšanas un tamlīdzīgi.

Vienlaikus plānots pagarināt skolēnu brīvlaiku par nedēļu, taču pēc tam visas klašu grupas, izņemot 1.-3.klases, mācīsies attālināti, savukārt no 1.novembra tikai 1.-3.klases atsāks mācības klātienē, bet pārējās klases mācīsies attālināti līdz 15.novembrim.

Tāpat līdz 15.novembrim atceltas visas interešu izglītības nodarbības un ārpusklases pasākumi. Bērnudārzos paredzēts saglabāt tikai tā saukto dežūrgrupu darbību bērniem, kuru vecāki strādā klātienē kādā kritiski nepieciešamajā darbavietā. Profesionālā un augstākajā izglītībā mācību procesam jānotiek attālināti.

Klātienē drīkstēs strādāt tikai noteiktās darba vietās, kas ir būtiskas ekonomikas un sabiedrības funkcionēšanas nepārtrauktībai. Darbiniekiem, kuriem jāstrādā klientu apkalpošanā klātienē, jābūt ar vakcinācijas sertifikātu.

Valsts kancelejā atzina, ka ārstniecības iestāžu situācija šobrīd ir kritiska, tāpēc visa sabiedrība tiek aicināta solidarizēties ar mūsu mediķiem un ievērot stingrus drošības pasākumus.

Pēc 15.novembra paredzēts atjaunot klātienes tirdzniecību, pakalpojumu sniegšanu, izglītību, privātus un publiskus pasākumus, taču primāri tikai zaļajā režīmā - cilvēkiem, kuri ir pabeiguši pilnu vakcinācijas pret Covid-19 kursu un var uzrādīt sertifikātu par vakcināciju vai pārslimošanu.

Vienlaikus spēkā vēl joprojām ir arī prasība līdz 15.novembrim vakcinēties valsts pārvaldē nodarbinātajiem un tiem privātā sektora darbiniekiem, kuri pēc darba devēja izvērtējuma, ir pakļauti inficēšanas riskam un var inficēt kolēģus un klientus.

Jaunie, īpaši stingrie drošības pasākumi rīkojumā par ārkārtējo situāciju vēl jāapstiprina valdībā, tas plānots ārkārtas sēdē trešdien, 20.oktobrī.

Latvija ir pirmajā vietā pasaulē saslimstības ar Covid-19 tempā. Pēdējā nedēļā jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits palielinājies par 49%, salīdzinot ar saslimstību nedēļu iepriekš. Divu nedēļu Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju sasniedzis 1266,4, kas ir divas reizes lielāks nekā otrā viļņa maksimums.

Slimnīcās Covid-19 pacientu skaits dubultojas 14 dienu laikā. Šodien slimnīcās ārstējas jau 1114 pacienti - 133 pacienti ar smagu slimības gaitu un 981 ar vidēji smagu. Covid-19 izraisīto nāves gadījumu skaits nedēļas laikā pieaudzis par 48%. Slimnīcās Covid-19 intensīvās terapijas gultu noslodze tuvojas 100%.

Veselības ministrija norāda, ka pie esošās saslimstības izplatīšanās ātruma, oktobra beigās prognozējami 4000 jaunatklāti Covid-19 pacienti un 275 jauni stacionēšanas gadījumi dienā. Šādā situācijā nebūs iespējams nodrošināt nepieciešamo ārstniecību visiem un būtiski pieaugs no Covid-19 mirušo cilvēku skaits.

Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 14

cx

ej nobučo orangutanu !

pirms mēneša, 2021.10.19 09:14

AA

Nevajadzēja vakcinēt cilvēkus ar vecām vakcīnām kam termiņš iztecējis pusotru gadu atpakaļ un tāpēc tieši vakcinētie slimo un mirst. Un šis idiotisms ir īstākais murgs... Ko Pavļuts pats nevakcinējās būtu saslimis un būtu nosprādzis... Piedodiet par tādu izteicienu, bet šitādi debīliķi nedrīkst būt valdībā.....

pirms mēneša, 2021.10.19 10:03

Zuze

Informācijai seko? Slimnīcas un morgi ir pilni ar nevakcinētajiem. Ja slimnīcās būtu tikai tik kovidnieku, cik ienāk no vakcinētajiem, nekādu ārkārtas stāvokli un lokdaunu nevajadzētu. Kā vakcīnu termiņš var būt beidzies pirms pusotra gada, ja tikai nepilnu gadu tās ir pieejamas? Un no kura pirksta izzīdi, ka Pavļuts nav vakcinējies?

pirms mēneša, 2021.10.19 10:19

Kā tā var muldēt?!
No kurienes rodas tādi tumsoņas?

pirms mēneša, 2021.10.19 10:37

īstākais murgs

ko nācies lasīt ir tādi debīliķi kā >AA . Tiešām prātam neaptverami no kurienes tādi rodas? Ja tu spēj rakstīt vārdu ,, nosprāgt" , tad pats drīz sagaidīsi ciemos Covid un tad tev būs tas gods iepazīt viņu.Domā ko raksti , valdība nav vainīga , ka Latvija ir 1. vietā pasaulē tumsonības un pilna ar nevakcinētiem pamuļķiem.

pirms mēneša, 2021.10.19 11:32

Pēteris

Zuze, slimnīcas ir perfekta vakcinēto, jau pārslimojušo - nevakcinēto attiecība, tas pats ar It kā no Covid mirušajiem nevakcinētajiem, jau pārslimojušajiem - vakcinētajiem, jeb 70 : 30. Slimnīcās, diemžēl, tiek ievietoti pacienti, kuriem tur nemaz nav jābūt. Mirstības kopējais rādītājs, Latvijā, vēl nav pārsniedzis 2018. gada skaitu, kad tas bija lieāks par 2020. gadā mirušajiem.

pirms mēneša, 2021.10.19 11:51

cilvēks

Pēcim bik taisnība. Cilvēki kļuvuši vārgi un mīksti.

pirms mēneša, 2021.10.20 09:56

Bet ko darīs tie, kam nav mājās elektrības - nevarēs nevienam piezvanīt, jo neviens telefons bez elektrības nedarbojas un nav arī apkures - darbs vienīgais glābiņš.......

pirms mēneša, 2021.10.19 14:39

Sandzis

Te visi par visiem zina - kas ar ko vakcinējas vai nevakcinējas, kur jaunas, kur vecas vakcīnas, prot visiem uzstādīt diagnozi un zina nāves iemeslu u.t.t. "Gudrīši". Kāpēc te visu laiku ņerkstat ar tādām zināšanām? Sen jau vajadzēja sēdēt Saeimā, valdībā, ministrijā, nevis bezdēt dīvānā un smirdēt pa visu LV.

pirms mēneša, 2021.10.19 16:36

Acd

Levits pats teica nevakcinetos paņems priekša covids’karma,viņam tagat paņema viņu priekša gan mute gan pakaļa,un driz nomirs Levits,Kariņš un Pauļuts, vieglas smiltis un smagi akmeņi viņiem!!!!!!!!!!!!!!!Amen

pirms mēneša, 2021.10.19 16:38

>Acd

Vai tu pats nebaidies no karmas, ko gribi vēlēt citiem? Aizej un vakcinējies, citādi smagie akmeņi var pašu ķert.

pirms mēneša, 2021.10.19 20:35

Vietējās ziņas