Zilākalna Marta ne tikai dziedējusi, bet arī redzējusi noklīdušus zirgus 4

Noslēdzot divas nedēļas Ozolnieku bibliotēkā eksponēto izstādi par tautas dziednieci Zilākalna Martu (īstajā vārdā Martu Rāceni), notika sarīkojums, kurā uzstājās Latvijas Universitātes profesore un Saeimas deputāte Janīna Kursīte («Vienotība»), bet dziedniece Brigita Vīksniņa no ASV vadīja dažu minūšu garu dziedniecības vingrinājumu. 

Profesore demonstrēja arī padomju laikos 1987. gadā pēc valsts pasūtījuma uzņemto visai noliedzošo filmu par tautas dziedniekiem. Tās kadros redzama arī Zilākalna Marta, turklāt brīdis, kā viņa saka savus buramvārdus un kā pie viņas mājām Zilākalna Zažēniem stāv pacientu automašīnu rinda.  

J.Kursīte stāstīja par savu braucienu uz Zilākalna Zažēniem, kur dziedniece nodzīvoja lielu mūža daļu. Pēc viņas nāves profesorei Zažēnu šķūnī izdevās atrast lielu kaudzi ar izdziedināto cilvēku pateicības vēstulēm, kā arī dziednieces drēbes nomierinošos zilzaļos toņos, kas bija eksponētas izstādē. Dziedniece aizgāja mūžībā 84 gadu vecumā 1992.gadā Iecavā. J.Kursīte stāstīja, ka pašā mūža nogalē viņa vēl mēģinājusi dziedināt smagi slimu bērnu, taču tā rezultātā pati esot strauji zaudējusi savus spēkus. 

Ozolnieku Domes priekšsēdētāja vietnieks un zirgkopības speciālists Guntis Rozītis (Latvijas Zemnieku savienība) stāstīja, ka savulaik viņa kolēģi Burtnieku zirgaudzētavā esot vairakkārt lūguši Zilākalna Martas palīdzību, lai atrastu no aploka izlauzušos un noklīdušos zirgus, arī viņa sievastēvs bieži braucis uz Zužēniem dziedēties. 

Kāds no sarīkojuma dalībniekiem ieminējās, ka arī Elejā dzīvo pazīstama dziedniece Veronika Ušuļska. Uz to J.Kursīte atbildēja: «Elejas Veroniku tagad neaiztiksim.» Portālam zz.lv viņa piebilda, ka visu izvērtē laiks un ka izsenis latviešiem vai katrā ciemā bijušas zāļu sievas un dziednieki, kas cenšas palīdzēt sasirgušajiem. Ozolnieki bija 26. vieta, kur Latvijā J.Kursīte izstādījusi ekspozīciju par Zilākalna Martu.  

Pievieno komentāru

Komentāri 4

Kā tā drīkst?

Nesaprotama reakcija uz piezīmi par Veroniku... Kāpēc? Pat neesmu bijusi un daudz neesmu dzirdējusi, bet pa ausu galu Veronikas vārds dzirdēts. Kāpēc atgrūst esošo piemiņas izstādes dēļ? Kursīte tāpat man nepatika ar savu nacistisku histērismu, bet tagad vēl vairāk.

pirms 7 gadiem, 2014.02.16 21:30

Kas ir..

Kas ir nacistiskais histērisms? Esmu dzirdējusi Kursītes kā gides stāstīto, bet neko tādu neesmu manījusi.To, ka Elejas Veronika ir pat ļoti šerpa, esmu pati dzirdējusi, pagriezāmies un braucām prom.

pirms 6 gadiem, 2014.03.08 17:19

Vitauts

Parasta lieta kad cildina aizsaulē aizgājušus paštautiešus. vairāk vajadzētu paskatīties uz tiem, kuri vēl dzīvi. Nejauši atradu informāciju par dziednieku Māri Ābeli, kuru jau tagad dēvē par faķīru un brīnumdari.
Māris precīzi pastāstīja par manām kaitēm un veica manipulācijas ( to laikā vairākas reizes aizvēra acis un šķiet iegrima transā ). Tagad veselības stāvoklis krietni uzlabojies kaut biju tikai uz diviem seansiem.
Paldies dziedniekam.

pirms 5 gadiem, 2015.08.21 12:27

Es Ticu Dievam

Varetu ludzu uzrakstit filmas nosaukumu ?

pirms 2 gadiem, 2019.01.06 21:32

Ozolnieku novadā