Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pacientu atbalstam šovakar izgaismos Latvijas Universitātes galveno ēku

Lai veidotu sabiedrības izpratni par iekaisīgām zarnu slimībām un pievērstu uzmanību šo slimību pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanai, svētdien, 19. maijā, pulksten 21 violetā krāsā tiks izgaismota Latvijas Universitātes  (LU) galvenā ēka Rīgā, Raiņa bulvārī 19.

19. maijā pasaulē atzīmē Iekaisīgu zarnu slimību dienu (IBD day). Jau vairākus gadus šajā dienā Eiropas Krona un čūlainā kolīta biedrību asociācija kopā ar Eiropas valstu biedrībām katra valstī violetā krāsā izgaismo kādu sabiedriski nozīmīgu objektu. Šīs akcijas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību un vairot izpratni par iekaisīgām zarnu slimībām, kā arī skaidrot nepieciešamību uzlabot šo slimību pacientu dzīves kvalitāti. Akcijas vadmotīvs ir “Padari neredzamo redzamu!”

Iekaisīgas zarnu slimības, no kurām izplatītākās ir Krona slimība un čūlainais kolīts, ir autoimūnas slimības. Tas nozīmē, ka cilvēks saslimst, jo viņa imūnsistēma kļūdaini vēršas pati pret savu organismu, tā audiem un šūnām, un izraisa iekaisumu, kas progresē. Bieži vien ārēji šo slimību izpausmes nav redzamas. Iekaisīgu zarnu slimību pacientu dzīves kvalitāte būtiski pasliktinās, ja netiek saņemta savlaicīga un efektīva ārstēšana, tiek zaudētas darbaspējas, iestājas invaliditāte.

Saslimšana ar autoimūnajām slimībām pieaug gan Latvijā, gan visā pasaulē, tāpēc ir ļoti svarīgi sabiedrībai skaidrot šo slimību graujošo ietekmi uz pacientu veselību un dzīves kvalitāti, kā arī veidot izpratni par savlaicīgas ārstēšanas nepieciešamību,” uzsver Latvijas Krona un kolīta slimnieku biedrības valdes loceklis Zigurds Prūsis.

Sabiedriski nozīmīga ēka iekaisīgu zarnu slimību pacientu atbalstam Latvijā tiks izgaismota pirmo reizi. “Vēlamies pateikties LU par iesaistīšanos šajā globālajā akcijā un izrādīto atbalstu. Šis ir simbolisks solis, tomēr jāuzsver, ka LU sniedz arī praktisku ieguldījumu, gan gatavojot jaunos speciālistus Medicīnas fakultātē, gan veicot pētniecības darbu,” norāda Z.Prūsis. 

Viņš skaidro, ka pēdējos gados, pateicoties pacientu neatlaidībai un Veselības ministrijas izpratnei, ir panākti uzlabojumi iekaisīgu zarnu slimību pacientu ārstēšanā, palielinājusies mūsdienīgu un efektīvu medikamentu pieejamība. Tas ļauj pacientiem ne vien uzlabot veselības stāvokli, bet arī atgriezties pilnvērtīgā ģimenes un darba dzīvē. Ārstēšanas kvalitātes uzlabošana tomēr ir jāturpina, piemēram, aizvien būtiska problēma ir rindas uz izmeklējumiem, ilgais gaidīšanas laiks.

Vairāk informācijas: www.worldibdday.org

Foto: pixabay.com 

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas