Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Par godu izcilajam valstsvīram Jānim Čakstem nosaukta jauna ābeļu šķirne

Svinot Tautas padomes priekšsēdētāja, Satversmes sapulces prezidenta un pirmā Latvijas Valsts prezidenta Jāņa Čakstes 160.dzimšanas dienu, Dārzkopības institūts jaunu selekcionētu ābeļu šķirni nodēvējis ievērojamā valstsvīra dzimtas māju vārdā - ‘Čakstes Auči’, informē Saeimas Preses dienests.

Ar jauno ābeļu šķirni klātesošos iepazīstinās J.Čakstes mazmazmeita Kristīne Čakste, piektdien, 13.septembrī, Saeimā zinātniskās konferences “Jānis Čakste – 160” laikā. Jaunā ābele nesīs J.Čakstes dzimtas māju vārdu pateicībā par izcilā valstsvīra devumu Latvijai.

J.Čakste savās dzimtas mājās “Aučos” bija iekopis plašu ābeļdārzu, kopā ar bērniem kādā pavasarī iestādot vairāk nekā tūkstoš ābelīšu. Diemžēl laika gaitā ābeļdārzs iznīcināts.

Ābeļu šķirne radīta, 1997.gadā krustojot šķirnes ‘Sarma’ un ‘Zaiļijskoje’ un pēc tam divdesmit gadus vērtējot šī hibrīda augļu kvalitāti un saimnieciskās īpašības. ‘Čakstes Auči’ ir vēlīna vasaras ābeļu šķirne ar lieliem sarkanīgiem āboliem. Šķirni selekcionējusi bioloģijas zinātņu doktore Laila Ikase. 

Jaunās ābeļu šķirnes stādi būs plašāk pieejami Dārzkopības institūtā Dobelē, sākot no 2021.gada rudens. Jaunās ābelītes iestādīs arī “Aučos”, tādējādi turpinot augļkoku stādījumu atjaunošanu dzimtas īpašumā Zemgalē ar jauno ābeļu šķirni.

Foto: no arhīva

 

 

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas