Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pārlielupē Jelgavā izveido Viedo tehnoloģiju un zināšanu pārneses centru 4

Šovasar noslēgusies pērn aizsāktā vēsturiskās Valdekas pils ratnīcas ēkas, kas atrodas starp Valdekas pili un jauno Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Pārtikas tehnoloģiju fakultāti, atjaunošana – tur izveidots Viedo tehnoloģiju un zināšanu pārneses centrs, informē Jelgavas pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldē.

Vienā ēkas pusē tiks veicināta universitātes zinātnieku sadarbība ar uzņēmējiem – no Jelgavas pils uz jaunajām telpām jau pārcēlies LLU Tehnoloģiju un zināšanu pārneses centrs. Savukārt otrā ēkas pusē funkcionēs universitātes centrālā laboratorija.

Centra galvenais mērķis ir veicināt zinātnieku un uzņēmēju sadarbību, lai pētnieku izstrādes nepaliek arhīvā, bet gan tiek izmantotas ražošanā un nonāk līdz veikalu plauktiem. Jaunajā korpusā pieejamas ne vien biroja telpas un pārrunu vieta, bet arī tā dēvētā ideju telpa, kas būs jauns resurss jauno zinātnieku inovatīvo izstrādņu attīstīšanai.  Tehnoloģiju un zināšanu pārneses centrs LLU darbojas kopš 2005. gada, un katru gadu ar uzņēmējiem tiek noslēgti 20–30 sadarbības līgumi. 

Šobrīd lielākā zinātniskā interese no uzņēmējiem ir tieši par pārtikas produktu izstrādi vai pārtikas produktu derīguma termiņa pagarināšanas iespējām. Izteikta interese ir par eko un bio pārtiku. Divi citi virzieni, kas šobrīd arī kļūst gana pieprasīti, ir lauksaimniecība un tehniskie risinājumi. 

Viedo tehnoloģiju un zināšanu pārneses centrā Rīgas ielā 22 būvdarbi noslēgušies arī centrālajā laboratorijā, kurai ēkā atvēlēts atsevišķs slēgta tipa korpuss. Tā gan vēl nav sākusi darbu, jo gaida iekārtu piegādi. Mērķis nebija iegādāties kaut ko ļoti specifisku un atrautu no esošajiem pētījumiem, bet gan efektīvi uzlabot materiāltehnisko bāzi – tā, lai aprīkojums centrālajā laboratorijā papildina jau esošo iekārtu iespējas. 

Laboratorijas aprīkojumam pasūtītas gan plaši pielietojamas jaunākās paaudzes iekārtas, gan specifiski rīki, kuriem šobrīd Latvijā nav analogu. Salīdzinoši vienkāršs, tomēr lietderīgs un plaši pielietojams rīks laboratorijā būs gaismas 3D mikroskops, ar kuru iespējams veidot dažādu objektu trīsdimensiju modeļus. Jaunas paaudzes pētniecības iekārtas universitātes centrālajā laboratorijā ir tas, kā mūsu zinātniekiem līdz šim trūka, lai celtu universitātes konkurētspēju Eiropā un pasaulē. 

Lai gan LLU Tehnoloģiju un zināšanu pārneses centrs jau ir sācis darbību jaunajās telpās, laboratorija būs pieejama, tiklīdz noslēgsies iepirkumi un tiks piegādātas visas pasūtītās iekārtas.

 

Foto: no LLU arhīva

 

 

      

 

Pievieno komentāru

Komentāri 4

mhh

kuriem šobrīd Latvijā nav analogu.... Jo tā teica llu, vai tā tiešām ir? Jau kā krievijā, ko uztaisa vai pasūta, tam analogu nav.

pirms 11 mēnešiem, 2019.08.10 14:24

ESA

Es tai pārnesē kā student, daudz praktiskāk pārnesu savā praksē galdniecības iemaņas:)

pirms 11 mēnešiem, 2019.08.12 16:27

Vietējās ziņas