Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pārskatīs sociālā darba profesijas standartu 2

Par sociālā darba jomas attīstību atbildīgā Labklājības ministrija (LM) uzsāk sociālā darba profesijas standarta pārskatīšanu, lai uzlabotu sociālā darba praksi atbilstoši sabiedrības vajadzībām un profesijas attīstības tendencēm pasaulē. Sociālais darbs Latvijā ir profesija ar pastāvīgi pieaugošu pieprasījumu, bet vienlaikus apdraudēta speciālistu trūkuma dēļ, informē Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja Aiga Ozoliņa.

Sociālais darbs Latvijā pastāv 26 gadus, tā ir praksē balstīta profesija un akadēmiska disciplīna. Profesionālo asociāciju aplēses liecina, ka saistībā ar sabiedrības novecošanos, migrāciju, bruņotiem konfliktiem un globalizācijas tendencēm, pasaulē kopumā tuvākajos 10 gados būs nepieciešams sociālā darba speciālistu loku papildināt vismaz par miljonu.

Arī Latvijā sabiedrība strauji noveco un pieaug ar izdegšanu un depresiju saistītu arodslimību skaits. Pasliktinās jauniešu garīgās veselības stāvoklis un saglabājas būtisks no vielām un procesiem, piemēram,  azartspēlēm, atkarīgu cilvēku skaits. Papildus tam nemazinās vardarbības ģimenē gadījumu skaits un virknei ģimeņu ar bērniem nepieciešams intensīvs atbalsts. Tomēr situācijā, kad iedzīvotājiem palīdzība visu minēto problēmu risināšanā ir tik ļoti nepieciešama, Latvijā trūkst vairāk nekā 500 sociālā darba speciālistu.

Sociālie darbinieki nemitīgi saskaras ar sarežģītām situācijām, nepietiekamā darbinieku skaita dēļ veidojas pārslodze, esošā izglītība ne vienmēr sniedz pietiekamu zināšanu kopumu darbam ar klientiem, tādējādi paši sociālie darbinieki ir pakļauti profesionālai izdegšanai un pat nomāktībai.

Uzlabot un noturēt sociālā darba profesijas kvalitāti un sekmēt profesijas pievilcību, lai sociālo darbinieku skaits palielinātos, ir viens no aktuāliem LM darba uzdevumiem. Labklājības ministre  Ramona Petraviča uzskata, ka profesionālam sociālajam darbam ir nozīmīga loma sociālās politikas īstenošanā: “Sociālie darbinieki veido cilvēcīgāku un drošāku nākotni,  viņi veicina sociālās pārmaiņas un attīstību, rūpējas par sociālo iekļaušanu. Cilvēki, kurus atbalsta un kuriem palīdz sociālie darbinieki,  apzinās savas iespējas un brīvību tās izmantot. Sociālā taisnīguma, cilvēktiesību un individuālo atšķirību ievērošanas principi ir starp sociālā darba pamatvērtībām.” 

2019. gada augustā LM, pamatojoties uz vairāku gadu laikā veikto pētījumu, profesionālās pilnveides mācību un profesijas analīzes rezultātiem, kas iegūti projekta “Profesionālā sociālā darba attīstība pašvaldībās” īstenošanas laikā, uzsāk sociālā darba profesijas standarta pārskatīšanu.

Pirmā profesijas standarta pārskatīšanas un pilnveides darba grupa uzsāks darbu septembrī. Tajā aicināti piedalīties sociālā darba praktiķi, pakalpojumu lietotāji, sociālo dienestu pārstāvji, augstskolu docētāji, sociālā darba un sociālo pakalpojumu politikas veidotāji. Plānots, ka profesijas standarta aktualizācijas procesam līdzās notiks arī valsts pasūtījuma sociālā darba augstākajai izglītībai izstrāde.

Foto: pixabay.com

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Jelgavniece

Divi miljoni iedzīvotāju un viens miljons no tiem būs sociālie darbinieki. Katram viens aprūpējamais???

pirms 11 mēnešiem, 2019.08.18 12:04

Pareizi

Pareizi, Jelgavniece!
Krievu laikā jau arī pastāvēja pansionāti, bet vispār netiku dzirdējis tādu nepārtrauktu sociālo darbinieku pieminēšanu, jo zinu, ka nevienā ciema teritorijā tādi algoti netika. Tagad, kur vien klausies, dzirdi - pagasta sociālais dienests vai pagasta sociālie darbinieki, vai darbinieks.
Visa nekārtība sākās ar to, ka sāka maksāt par nestrādāšanu. Nu ir jau bezdarbnieku paaudzes. Tālāk izlaidības rezultātā - atkarības un sociālajiem darbiniekiem jābūt atkarīgajam klāt pie pakaļas. Par vardarbībām lika čokā un nekādu sociālo klāt nebija. Nevis kaut kāda mistiska palīdzība vajadzīga, bet gan kārtība.

pirms 11 mēnešiem, 2019.08.18 15:32

Vietējās ziņas