Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pētījums: Ja Latvijā tiktu palielināts veselības nozares budžets, pieaugtu arī vidējais mūža ilgums 11

Zemais vidējā mūža ilgums Latvijā ir attiecināms uz veselības nozarei atvēlēto finansējumu, liecina Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) veiktais pētījums.

Lai gan autori norāda, ka nav iespējams apgalvot, ka finansējums veselības nozarē tieši ietekmē vidējo dzīves ilgumu, tika atzīts, ka starp mērījumiem pastāv tieša un pozitīva attiecība, proti, ar pieaugošu veselības nozares finansējumu pieaug arī iedzīvotāju vidējais mūža ilgums.

No visām OECD valstīm, Latvijā ir vismazākais vidējā mūža ilgums, savukārt veselības nozares finansējuma ziņā, Latvija atrodas blakus Turcijai un Ungārijai, proti, starp valstīm, kuras investē relatīvi maz medicīnas nozarē.

Atbilstoši statistikai, Latvija arī tiek klasificēta kā augsta riska valsts, kas nozīmē, ka valstī pastāv relatīvi augsts skaits iedzīvotāju, kas ikdienā smēķē vai patērē alkoholu. Pētījumā, izvērtējot riskus, tiek iekļauts arī gaisa piesārņojums un iedzīvotāju daudzums, kuriem ir novērojama aptaukošanās.

Latvijā, no visām OECD valstīm, visbiežāk sastopama ir nāve, kas varēja būt daļēji vai pilnībā novērsta realizējot atbilstošu veselības aprūpes politiku, liecina pētījums. Šajā gadījumā, Latvijas situācija ir pielīdzināma Ungārijas un Lietuvas, kuras arī ir augsta riska grupas valstis, un arī uzrāda augstu skaitu nāvju, kas varēja būt daļēji vai pilnībā novērstas.

Savukārt salīdzinot ārstu skaitu pret ieguldītajiem līdzekļiem medicīnas nozarē, pētījumā parādās, ka, neskatoties uz relatīvi zemo finansējumu veselības nozarē, Latvijā ārstu daudzums ir visai augsts, proti, augstāks nekā Lielbritānijā un aptuveni tāds pats kā Īrijā. Veicot mērījumu, ārstu skaits tiek rēķināts ņemot vērā kopējo valsts iedzīvotāju daudzumu, kas nozīmē, ka šie dati attaino nevis kopējo daudzumu, bet relatīvo daudzumu.

OECD pētījums "Health at a Glance 2019" ir dažādu ar veselību saistītu pētījumu apkopojums par pēdējiem gadiem. Izmantotie aptaujāto skaiti ir virs 1 000 un statistika ir iegūta no 37 Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas dalībvalstīm. Apkopojums tika publicēts 2019.gada 7.novembrī.

Foto: pixabay.com

 

  

 

 

 

 

Pievieno komentāru

Komentāri 11

Super

Super, ka tāda atklāsme beidzot ir kādam nākusi...

pirms 9 mēnešiem, 2019.11.10 06:20

...

... tātad pensionāri dzīvos ilgāk, pensijas jāmaksā būs ilgāk, vairāk vajadzēs naudu... Secinājumi: jāceļ nodokļi, jāpalielina pensionēšanās vecums!

pirms 9 mēnešiem, 2019.11.10 08:29

briedis a

Kāpēc jāpalielina dzīvošanas ilgums, kāpēc večiem jāmokās ar ilgo mūžu? Laiks dzīvot, laiks mirt.

pirms 9 mēnešiem, 2019.11.10 10:28

ab

Briedim kaiks mirt

pirms 9 mēnešiem, 2019.11.10 16:50

,,,

negribi novecot,-pakaries jaunībā!

pirms 9 mēnešiem, 2019.11.11 08:30

priekš to ab

Pareizi, ja pienācis vecums tā ap 65-70 gadiem , ir laiks mirt, lai nav jāmokās vēlākos gados.

pirms 9 mēnešiem, 2019.11.11 09:37

@ priekš to ab

...ja valstī ir fukcionējoša veselības sistēma, ja cilvēki visu mužu seko savai veselībai, tad vecumdienās nav "jāmokās". Protams kontingentam kas tikai prot dzert un strādāt fiziski smagu darbu to nesaprast.

pirms 9 mēnešiem, 2019.11.11 10:13

opaps

Pa naudu kura tika iztērēta "pētijumiem" varēja ilgāku laiku uzturēt visus mūsējos pensionārus.

pirms 9 mēnešiem, 2019.11.11 10:49

@opaps

Varbūt pētījums bija veidots domājot par pašreizējiem strādājošajiem, zini tiem cilvēkie kas pelna Latvijas pensionāru armijai pensijas. Vai arī visai valsts funkcijai jābūt tikai pansionāru uzterēšanai?

pirms 9 mēnešiem, 2019.11.11 11:00

,,,

kad pašiem pienāks pensijas vecums, gribēsiet gan dzīvot, gan ārstēties, gan arī pensiju saņemt. Gan jau viens-otrs te aurotājs palīdz tēvam vai mātei pensiju patērēt.

pirms 9 mēnešiem, 2019.11.11 16:55

@,,,

TASNĪBA! Latvijas pensionāri = Latvijas nākotne!

pirms 9 mēnešiem, 2019.11.11 17:33

Vietējās ziņas