Plāno piešķirt līdzfinansējumu Kalnciema-Klīves baznīcas ērģeļu restaurācijai

Jelgavas novada domes deputāti 18.jūlija Finanšu komiteju sēdē izskatīja lēmumprojektu, kas paredz piešķirt līdzfinansējumu 1000 eiro apmērā Kalnciema-Klīves baznīcas ērģeļu restaurācijai, informē pašvaldības pārstāve Enija Kapša-Kreicberga.

Baznīca, piesaistot dažādu projektu finanses, ērģeļu restaurāciju uzsākusi jau pavasarī, instrumenta atjaunošanu uzticot Latvijā labi zināmajam ērģeļmeistaram Mikum Dzenītim. Meistars līdz šim veicis daļu stabuļu atjaunošanu, daļēji sakārtojis ērģeļu gaisa apgādes sistēmu – plēšas, membrānas, vējlādes un gaisa kanālus.

Zināms, ka Kalnciema-Klīves dievnama ērģeles līdzās Sesavas un Zaļenieku baznīcas instrumentiem ir vienas no trim kultūrvēsturiski nozīmīgākajām Jelgavas novada ērģelēm, kas saglabājušās līdz mūsdienām, un kopumā četrām stabuļu ērģelēm novadā.

Pašreizējās baznīcas ērģeles ir trešās šī dievnama vēsturē. Pirmās no tām baznīcā sāka skanēt tūlīt pēc ēkas iesvētīšanas 1855.gadā, nākamās, palielinot pirmās, uzceltas 1886. gadā, bet Pirmā pasaules kara beigās šīs ērģeles tika nojauktas un aizvestas nezināmā virzienā. 20. gadsimta 20. gados Kalnciema-Klīves draudze uzsāka līdzekļu vākšanu jaunām ērģelēm.

Pēc draudzes ērģelnieka sacītā, uzsāktie ērģeļu restaurācijas darbi ir tikai pirmais posms uz instrumenta “atdzimšanu”, nākamajos posmos iecerēts atjaunot spēles galdu un citas detaļas, kā arī instrumentā ievietot atpakaļ padomju laikā no baznīcas aizvestās stabules.

“Šobrīd nav iespējams prognozēt, kad ērģeles būs pilnībā atguvušas savu pilnskanību, tomēr paredzams, ka jau pēc gada skanēs vismaz daļa reģistru, turklāt to skaņas kvalitāte būs daudz labāka nekā pēdējo desmitgažu laikā. Pirmā posma atjaunošanas darbi saistīti ar gaisa apgādes sistēmas un traktūras rekonstrukciju. Ērģeļmeistars veic stabuļdēļu montāžu un tīrīšanu, spēles un reģistru pneimatikas līstu demontāžu un marķēšanu, kā arī spēles un reģistru membrānu demontāžu, izgatavošanu, uzlīmēšanu uz līstēm un daudzas citas nepieciešamas darbības. Ar projektu finansējumu un pašvaldības atbalstu mums līdz šim izdevies dievnamam atjaunot arī jumtu. Draudzes nākamie uzdevumi saistīti ar vēl papildus projektu izstrādi un līdzfinansējumu apguvi, lai sekmīgi noritētu instrumenta nākamie restaurācijas posmi, kuru rezultātā vēlamies uzstādīt ērģeļmotoru, veikt instrumenta pārskaņošanu, pārintonēšanu un citas lietas. Esam iecerējuši pakāpeniski veikt arī pašas ēkas atjaunošanu gan no iekšpuses, gan ārpuses”, skaidro Dāvis Beitlers, Kalnciema-Klīves draudzes ērģelnieks.

Dievnama draudze aprēķinājusi, ka pirmā posma restaurācijas darbiem kopumā nepieciešami 6637 eiro. Lielākā daļa finansējuma gūts, startējot divos projektu konkursos – 2200 eiro gūti akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” finansētajā Valsts kultūrkapitāla fonda Zemgales reģiona kultūras programmā, savukārt 2000 eiro piesaistīti Valsts kultūrkapitāla fonda kultūras projektu konkursā.

Foto: Jelgavas novada pašvaldība

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas