Prognozē, ka ledus būs nedrošs un kārtains 2

Lai arī pirmdien Svētē pie Ūziņiem hidroloģiskajā postenī tika izmērīts deviņus centimetrus biezs ledus, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra hidroloģe Līga Klints brīdina, ka īsajā aukstuma periodā ledus kārta Lielupes baseina upēs veidojās neviendabīgi. Jāpiebilst, ka pagājušās nedēļas nogalē Staļģenes meteopostenī tika konstatēta rekordzema temperatūra – mīnus 30,8 grādi, kas tobrīd bija zemākā Eiropā. “Ja vienā vietā ledus sasniedz deviņus centimetrus, tas nenozīmē, ka turpat blakus tas būs līdzīgā biezumā. Ledus var būt gan plānāks, gan biezāks,” teic L.Klints. 
Kaut arī bija aukstuma periods, Lielupes augštecē pie Bauskas tās krastos bija izveidojušās tikai piesalas, bet upes vidus bija no ledus brīvs. Daudzviet ledus veidošanos traucēja irdena sniega sega, kas ir ievērojams temperatūras izolators. Gan vidustecē pie Jelgavas arī upes vidū ledus izveidojās apmēram desmit centimetru biezs. Par to liecināja tas, ka pie Pils salas airēšanas bāzes divi vīri Lielupes vidū, izcirtuši āliņģus, makšķerēja. “Pieredzējuši zemledus makšķernieki parasti attiecīgi novērtē ledus biezumu. Traki, ja uz nedroša ledus uzkāpj pastaigu mīļotāji vai bērni,“ uzsver L. Klints. Tā kā šīs nedēļas otrajā pusē ir atkusnis, bet mēneša beigās gaidāms sals, hidroloģe prognozē, ka ledus upēs veidosies kārtains, ar izkusuša sniega slāni pa vidu. 

Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 2

cilvēks

ledus šogad ļoti sū dīgs. Lielupē vietām 10-15 cm, it kā drošs, pārdesmit metru tālāk tikai 5 cm. Tas gan starp Staļģeni un Jelgavu, bet droši vien visur tā ir. Čalis no pretējā krasta vakar kā reiz ielūza, gribēja pamakšķerēt. Labi, ka seklā vietā. Tik un tā teica, ka dūņās līdz ceļiem iegrimis, esot krastā gulējis minūtes 10, kamēr spēkus atguva. Un jā, parasti neviena blakus nav, kas varētu palīdzēt. Kamikadzes dodas vieni paši.

pirms 3 mēnešiem, 2021.01.24 12:42

aura

Vieglāk ir braukāt ar sniega moci un ar slotaskātu šaudīt stirniņas.

pirms 3 mēnešiem, 2021.01.24 13:29

Vietējās ziņas