Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Rumāņi mācās apgūt ES naudu 2

Pēc pieredzes un labiem padomiem uz Jelgavas novadu šonedēļ braukuši Arges pašvaldības (Rumānijā) darba grupa. Kā izglītības jautājumu risināšanā iesaistījusies pašvaldība, kā prasmīgi apgūt Eiropas līdzekļus nevalstiskās organizācijas, kā Latvijas skolās tiek organizēta interešu izglītība – šie un daudzi citi jautājumi interesēja rumāņus.

Kamēr Latvija jau pārdzīvojusi administratīvo reformu un dažādu jomu attīstībā veiksmīgi pratusi piesaistīt ES līdzekļus, tikmēr Rumānija, kas ES valstu saimē tika uzņemta trīs gadus vēlāk nekā Latvija, ir lielo pārmaiņu priekšā. «Comenius Regio» partnerības projekta «Salīdzinot izglītības sistēmas» ietvaros Jelgavas pašvaldība savā pieredzē un zināšanās gatava dalīties ar kolēģiem no Arges pašvaldības Rumānijā.Projekta koordinatore Jelgavā Lelde Šantare stāsta, ka sadarbības mērķis ir salīdzināt  mūsu valsts un Rumānijas izglītības sistēmas un gūt idejas vienam no otra.«Ārvalstu kolēģi patlaban ir jauna izglītības likuma gaidās, tādēļ viņu lielākā interese ir, kā pašvaldības iesaistās izglītības procesa nodrošināšanā. Viesi apmeklējuši Staļģenes un Kalnciema vidusskolas, redzējuši, kā iekārtotas telpas par ES līdzekļiem, ļoti interesēja, kā skolās tiek organizēta interešu izglītība. Arī viņu izglītības sistēmā ir lietas, kas mums pietrūkst, piemēram, Rumānijas izglītības sistēmā ļoti aktīvi iesaistījušās nevalstiskās organizācijas un baznīcas, kas nodrošina skolēnu pēcstundu laika aizpildīšanu. Pie mums pamatā ar to nodarbojas pagarinātās dienas grupās skolās,» teic L.Šantare. Mūsu puses pārstāvjus interesēja skolotāja vidējā alga Rumānijā. Viszemākais atalgojums tur ir pirmās pakāpes skolotājam ar divu gadu darba stāžu – vidēji 200 eiro mēnesī, savukārt, trešās pakāpes pedagogam ar 30 gadu darba stāžu mēneša atalgojums sniedzas ap 450 eiro. Algā ir ietverta gan kontaktstundas, gan mājas darbu labošana un papildnodarbības. Savukārt Latvijā skolotāja vidējais atalgojums ir no 320 līdz 380 eiro mēnesī. Rumānijā neviena klase nedrīkst būt lielāka par 30 skolēniem, bet pensijā skolotājas var doties no 60 gadu vecuma (vīrieši no 65 gadiem).

Pievieno komentāru

Komentāri 2

ha

Nu, un ko tālāk? Kāds ir taustāms labums? Nu, salīdzināja. Nu, konstatēja , ka atšķiras. To varēja arī bez visas šīs ambrāžas pateikt.

pirms 10 gadiem, 2009.10.26 12:36

Nu, jā...

Varbūt mums labāk mācīties no rumāņiem - kā tērēt ES naudu, kā rīkoties ar algu fondu, lai skolotājiem nebūtu mēnesis (augusts) jāpavada neoficiālā bezalgas atvaļinājumā? Vai kāds var minēt vēl kādu iestādi, kam vienu mēnesi alga.. nu..vienkārši.. nesanāk, jo ir izlietota velns viņu zina, kur..?

pirms 10 gadiem, 2009.10.23 21:26

Vietējās ziņas