Saistībā ar attālināto darbu arodbiedrība pieprasa pedagogiem ap 50 eiro kompensāciju mēnesī 6

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) pieprasa valsti kompensēt pedagogiem ar attālināto darbu saistītos izdevumus, kas, pēc arodbiedrības aplēsēm, būtu vairāk nekā 50 eiro mēnesī,  informēja LIZDA.

Arodbiedrība pieprasa kompensēt izdevumu atbilstoši likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" sagatavotajiem grozījumiem, ar kuriem plānots noteikt darba devēja kompensācijas par darbinieku izdevumiem saistībā ar attālināto darbu.

Ņemot vērā minēto, arodbiedrība pieprasa kompensēt darba vietas aprīkojuma nolietojumu - datoru, programmatūru, darba galdu jeb 30 eiro mēnesī. Tāpat pieprasīts kompensēt mazvērtīgos priekšmetus, piemēram, kancelejas preces par desmit eiro mēnesī, savukārt sešus eiro mēnesī piešķirt par komunālajiem maksājumiem, septiņus eiro par tālruni un tikpat par internetu.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ir noteikusi izglītības iestādēm mācību procesu organizēt arī attālināti, lai mazinātu iespējamos inficēšanās riskus ar Covid-19, tāpēc, pēc arodbiedrības vārdiem, aktualizējusies "steidzama nepieciešamība ar attālināto darbu saistīto izdevumu kompensācijai pedagogiem", kuri jau organizē un turpmāk organizēs attālināto mācību procesu izglītojamajiem.

Saeimā šogad 10.septembrī otrajā lasījumā ir pieņemti grozījumi Darba likumā, kuros iekļauts regulējumu attiecībā uz attālinātā darba veikšanas tiesisko nodrošinājumu, kas paredz - ja darbinieks un darba devējs vienojas par darba veikšanu attālināti, darbinieka izdevumus, kas saistīti ar attālināto darba veikšanu, sedz darba devējs, ja darbinieks un darba devējs nav vienojušies citādi, uzsver LIZDA.

LIZDA uzskata, ka finanšu avots izdevumu kompensēšanai, kas saistīti ar attālinātā darba veikšanu, varētu būt izglītības un zinātnes nozarei 2020. un 2021.gadā plānotais finansējums 63,5 miljonu eiro apmērā.

LIZDA uzskata, ka pedagogi jānodrošina ar portatīvajiem darba vietas datoriem, kuri aprīkoti ar mācību procesam nepieciešamo programmatūru, vebkamerām, mikrofoniem, austiņām. Tāpat jāatrod risinājums, lai pedagogu mājsaimniecībām būtu iespēja kompensēt papildus izdevumus, kas radušies attālinātā mācību procesa nodrošināšanai izmantojot interneta, telefona pieslēgumus un elektrību.

Arodbiedrība arī uzskata, ka pedagogiem nepieciešams nodrošināt digitālo prasmju pilnveides pasākumus latviešu valodā par videokonferenču veidošanu, tiešsaistes mācību stundu veidošanu, tehnisko zināšanu un prasmju pilnveidošanu dažādu digitālo platformu lietošanā un metodisko atbalstu par attālinātām mācībām nepieciešamo materiālu veidošanu.

Tāpat pedagogiem un izglītojamajiem jānodrošina interneta pieslēgums ar augstu un nemainīgu pārraides ātrumu, kā arī jāpilnveido pieeja strukturētiem, mācību un metodiskajiem materiāliem, kurus iespējams rediģēt atbilstoši mācību vajadzībām, kas apkopoti vienā vietnē.

Arodbiedrība arī rosina piešķirt finansējumu digitālo mācību līdzekļu izstrādei, kas būtu praktiski izmantojami arī kompetencēs balstītā mācību satura ieviešanā.

LIZDA rosina IZM respektēt arodbiedrības prasību un steidzamības kārtībā pieņemt lēmumu operatīvi apzināt kopējo izdevumu apjomu, lai nodrošinātu pedagogu attālinātā darbā radušos izdevumu segšanu visu izglītības iestāžu pedagogiem, kuri īsteno attālināto mācību procesu izglītojamajiem jau no šī mācību gada sākuma.

Foto: pixabay.com


Pievieno komentāru

Komentāri 6

Resnais

ja jau valsts nodrošina viņiem datorus, tad kāpēc nolietojumam ir jāieripo pedagogu maciņos?

pirms mēneša, 2020.10.20 10:42

beka

kura valsts, un kas ir tie viņi, kam tiek nodrošināts? Tukšu salmu kulšana.

pirms mēneša, 2020.10.20 13:00

Učene

Valsts mums datorus nedod. Nolietojas mūsu personīgie datori, ko lietojam darba procesā.

pirms mēneša, 2020.10.20 16:25

Dīvaini

Ja darbs attālināti, tad par ko piemaksa? Nav pat jābrauc uz darbu, ne degviela jātērē, ne biļete jāpērk, bet piemaksu dod viņiem. Atceliet to stulbo ierobežojumu, nebūs attālināti jāmāca bērni. Kāds kovids, piemēram pagasta skolā? Cik procenti no visiem iedzīvotājiem tik ir inficēti un cik vispār slimo, tā pa nopietnam.

pirms mēneša, 2020.10.20 16:05

Učene

Man nevajag naudu. Iedodiet datoru ar nepieciešamajām programmām (tai skaitā maksas), ar interneta pieslēgumu darba dienās no 8.00-17.00, mikrofonu, austiņām un webkameru. Lietošu godīgi tikai darba vajadzībām. Ārpus darba laika nebūšu sasniedzama. Komunālie maksājumi nemainās no tā, vai es strādāju mājās vai darbā. Nelielās izmaksas kompensē ietaupījums, kas rodas, nemaksājot par ceļa izdevumiem, darba apģērbu un apaviem.

pirms mēneša, 2020.10.20 16:24

Učene

Un, jā dienesta telefons arī derētu, lai var ieslēgt 8.00 un izslēgt 17.00. Lai nav jādod sava personīgā telefona numurs un svētdienā 9.00 jāsaņem vecāka zvans - kā nu manai Anniņai skolā iet, tagad tak jums ir laiks parunāties.

pirms mēneša, 2020.10.20 16:31

Vietējās ziņas