Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Satraukti par lauku teritoriju iedzīvotāju pārstāvību, Jelgavas novada deputāti aicina to neapvienot ar Jelgavas pilsētu 12

Satraucoties par risku lauku teritoriju iedzīvotāju pārstāvībai, Jelgavas novada deputāti aicina saglabāt republikas nozīmes pilsētas statusu arī Jelgavai, nepievienojot to jaunveidojamajam Jelgavas novadam.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvājums paredz apvienot Jelgavas novadu, Jelgavas pilsētu un Ozolnieku novadu.

Jelgavas novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dace Kaņepone skaidroja, ka ceturtdien ārkārtas domes sēdē deputāti pieņēmuši lēmumu lūgt Valsts prezidentam, Saeimas frakcijām, premjeram, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram, tiesībsargam un Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai iesniegt parlamentam priekšlikumu grozījumiem Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumprojektā, atstājot Jelgavai republikas nozīmes pilsētas statusu un attiecīgi saglabājot tās nošķīrumu no Jelgavas novada.

Sēdē piedalījās arī Ozolnieku novada domes deputāti, kuriem ir līdzīgs redzējums par jaunas administratīvās vienības saimnieciskas un ekonomiskas attīstības potenciālu. Jelgavas iekļaušana šādā administratīvā vienībā viennozīmīgi būtu drauds lauku teritoriju līdzsvarotai attīstībai, uzskata abu vietvaru pārstāvji.

Kā skaidroja Kaņepone, šāds lēmums Jelgavas novada domei tapis, ņemot vērā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP) publiski paustos komentārus, ka ministrija nav saņēmusi konstruktīvu risinājumu vai piedāvājumu no Jelgavas novada, Jelgavas pilsētas un Ozolnieku novada, lai gan visas trīs pašvaldības vairākkārt vērsušās ministrijā, aicinot ņemt vērā to argumentus un ierosinājumus izmaiņām ministrijas piedāvātajā teritoriālās reformas modelī.

Jelgavas novada pašvaldība uzskata, ka VARAM un Ministru kabinets, sagatavojot likumprojektu, nav vērtējis un ņēmis vērā ne novada pašvaldības, ne Jelgavas pašvaldības, ne Ozolnieku novada pašvaldības viedokli, par vienādām situācijām pieņemot atšķirīgus lēmumus.

Jelgavas novada pašvaldība atgādina, ka jau vasarā kopā ar Daugavpils, Rēzeknes un Ventspils novadu pašvaldībām aicināja lauku teritoriju novadus neapvienot ar republikas nozīmes pilsētām. Vēlāk Jelgavas dome pieņēma lēmumu neatbalstīt plānoto reformu.

Kad tika paziņots, ka republikas pilsētas statuss tiks saglabāts Liepājai, Rēzeknei un Daugavpilij, Jelgavas novada pašvaldība aicināja valdību ievērot vienotus kritērijus un argumentus identiskās situācijās, līdzvērtīgās pozīcijās ar Daugavpils novadu, Liepājas novadu un Rēzeknes novadu iekļaujot arī Jelgavas novadu.

Jelgavas novada pašvaldībai nav saprotams, kāpēc minētie grozījumi nav mainījuši likumprojektā arī plānotā Jelgavas novada teritoriju, sacīja Kaņepone.

Viņa uzsvēra, ka Jelgavas novadā uz 2019.gada 1.jūliju ir 23 496 iedzīvotāji, un tas pilnībā spējot veikt tai ar likumu uzticētās funkcijas.

"Jelgavas pilsētas, kurā ir 60 764 iedzīvotāji, iekļaušana Jelgavas novada sastāvā nepārprotami radītu risku lauku teritoriju iedzīvotāju pārstāvībai Jelgavas novada domē, uz ko Jelgavas novada pašvaldība vairākkārt tika tieši norādījusi," teica Kaņepone.

Vietvara uzskata, ka Jelgavas novads atrodas vienādā situācijā ar lauku teritorijām, kas robežojas ar Daugavpili, Rēzekni un Liepāju, tāpēc likumdevējam, izdodot likumu, ir jāievēro tiesiskās vienlīdzības un līdztiesības principi. Likumprojekta sagatavotāji neesot norādījuši atšķirīgas attieksmes piemērošanas saprātīgus iemeslus, leģitīmu mērķi un samērīgumu, uzskata Jelgavas novadā.

Kaņepone arī piebilda, ka Jelgavas novada pašvaldības pārstāvji piektdien tikās ar frakcijās neietilpstošajiem Saeimas deputātiem, kas bija atsaukušies uz aicinājumu un ieradušies uzklausīt novada principiālo nostāju teritoriālās reformas ietvaros panākt novada nošķirtību no Jelgavas pilsētas.

Uz tikšanos bija ieradies Didzis Šmits, Linda Liepiņa un Karina Sprūde. Jelgavas novada pašvaldības administrācijas un domes pārstāvji aicināja Saeimas deputātus kļūt par "lobijiem" vienlīdzīgu kritēriju piemērošanā Jelgavas novadam tikpat lielā mērā kā Daugavpils novadam un Rēzeknes novadam, pieņemot jauno Administratīvo teritoriju un apdzīvoto lietu likumu.

Jau ziņots, ka Saeima ceturtdien izskatīšanai parlamenta Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā nodevusi grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, kas piedāvā reformas rezultātā 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 39 vietvaras.

Likumprojekts paredz izveidot 34 novadus, kā arī saglabāt republikas pilsētas statusu Rīgai, Jūrmalai, Daugavpilij, Liepājai un Rēzeknei. Attiecīgi plānots, ka reforma neskars minētās piecas republikas pilsētas un arī četrus novadus - Alūksnes, Gulbenes, Līvānu un Salaspils novadus.

Vienlaikus, lai nodrošinātu Olaines novada ģeogrāfisku vienotību, likumprojektā arī ietverts punkts, kas uzdod Olaines un Ķekavas novadu pašvaldībām vienoties par robežas grozīšanu.

Tāpat vēstīts, ka Jelgavas mērs Andris Rāviņš (ZZS) ir nosūtījis vēstuli Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) un Pūcem ar aicinājumu izvērtēt vienlīdzības un taisnīguma principus attiecībā uz republikas lielajām pilsētām, realizējot administratīvi teritoriālo reformu.

Ņemot vērā pēdējās izmaiņas VARAM paziņojumā par triju pilsētu - Daugavpils, Liepājas un Rēzeknes - republikas nozīmes pilsētu statusa saglabāšanu, Rāviņš vēstulē vērš uzmanību, ka Jelgava ir ceturtā lielākā pilsēta ar 60 000 iedzīvotāju. Tā atbilst visiem VARAM definētajiem kritērijiem, lai saglabātu republikas nozīmes pilsētas statusu un pastāvētu kā patstāvīga administratīvā teritorija, uzskata domes vadītājs.

"Lūdzam ņemt vērā 60 000 jelgavnieku vēlmi arī turpmāk dzīvot republikas nozīmes pilsētā, kuras izveidošanai ir dziļi vēsturiskas saknes un nozīmīga loma Latvijas brīvības cīņās," vēstulē pauž pilsētas mērs.

Foto: no arhīva

 

Pievieno komentāru

Komentāri 12

Resnais

Ne jau iedzīvotāji, bet pašu kabatas interesē.

pirms 9 mēnešiem, 2019.10.25 23:58

tievais plus

Gan kabatas, kurās iekrīt nauda par burbuļu sišanu kaut vai Lielupē, ja ne Jūrmalā, gan amati, gan autiņi, gan viss pārējais, kas ar šo saistīts.

pirms 9 mēnešiem, 2019.10.26 09:07

Tantuks

Tik izsmeļoši un paskaidrojoši publicējiet Jelgavas novada pašvaldības darbinieku skaitu visās pārvaldēs , sākot ar labklājības, izglītības u.c, kā arī pagastos. .. Lai varētu saprast viņu lietderību vismaz viena gada griezumā. Pagastos strādā rads, rada galā. Republikā novados pagastu pārvalžu darbinieku amati tiek apvienoti. Arī transporta izdevumu lietderību. Lai veicas!

pirms 9 mēnešiem, 2019.10.26 09:16

nodokļu maksātājs

Par iedzīvotājiem atceras tad kad ūdens smeļas mutē un draud atstumtība no treknas siles!Iedzīvotājiem pilnīgi vienalga vai Jelgavu apvienos ar novadu vai ne! Uztraukumi tiem kuri vairs nevares saņemt algu par neko un ieņemt nevienam nevajadzīgas štata vietas!

pirms 9 mēnešiem, 2019.10.26 09:37

Lauciniekiem

Jelgava ir lauki, bet laukos ir lieli lauki.
Krievijas Z ir tundra un daudz brīvas vietas.

pirms 9 mēnešiem, 2019.10.26 10:09

Valdis

Es dzīvoju savā pagastā un man pilnīgi vienalga, kurā novadā ir pagasts.

pirms 9 mēnešiem, 2019.10.26 10:49

Irbite

Neviens iedzīvotājs ne par ko nav satraukts satraucas deputāti kas vecie komunisti un viņu bērni tie satraucas par savām pakaļām!!!

pirms 9 mēnešiem, 2019.10.26 19:04

Jānis

Nekāda sakara ar iedzīvotājiem, Viņiem rūp tikai sava pakaļa un tas arī ir visiem sen zināms.
Deputāti pamodušies , protams ka pamodušies jo kršli paliek mīksti.
Un to jau organizē nevis deputāti kuriem teikšanas maz bet gan domes vadība.Jo paši jau neies spļaut sejā ministram ar savām idejām, bet deputātus pabāz zem lupas.
Nožēlojama politika šajā domē, kur iedzīvotājs ir 2. vietā, bet pašu labumi 1. vietā.

pirms 9 mēnešiem, 2019.10.28 09:17

Liepa

Kaut Pūces kungam pietiktu spēka visu šo ārprātu likvidēt. Novada dome atrodas pilsētā vai nav vienalga kam nomaksā NIN nodokli jo palīdzību jau nesagaidīsi jo jāuztur tie pašvaldību darbinieki kad bija Jelgavas rajons tad rajonā strādāja 127 darbinieki katra pagastā vidēji 10 piebildīšu ka datoru tad nebija un deputāti saņēma algu par nostrādātam stundā aprēķins tika veikts pēc pagastveča stundu atmaksas Satraucas jau tikai tie kam algu maksā par to ka atnāk uz darbu

pirms 9 mēnešiem, 2019.10.28 09:18

Pol Žuk

J.Čakstes Pilsētai-Republikas Pilsētas Statusu!!!
Pamatojums-Divi Lāčplēši un Pils un....Ledus skulptūras...un.....un........

pirms 9 mēnešiem, 2019.10.28 09:35

Vietējās ziņas