Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Skolas direktore: izglītība nav bezmaksas 7

Protams, ka izglītība Latvijā nav bez maksas, tā par Tiesībsarga biroja aicinājumu ziņot par gadījumiem, kad skola likusi vecākiem iegādāties materiālus skolas mācību procesa nodrošināšanai, saka Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas direktore Ilze Vilkārse.

«Satversme nosaka, ka valsts nodrošina iespēju bez maksas ikvienam iegūt pamatizglītību un vidējo izglītību. Tomēr realitātē nereti vecākiem ir jāpērk grāmatas un citi materiāli, lai nodrošinātu sava bērna mācību procesu pamatskolā vai vidusskolā,» teikts tiesībsarga aicinājumā. Informāciju par gadījumiem, kad skola likusi vecākiem iegādāties mācību materiālu un priekšmetu, tiesībsargs aicina iesūtīt līdz 9.martam.I.Vilkārse portālam Diena.lv skaidro, ka viss atkarīgs no pašvaldības rocības – ja pašvaldība var iedot mācību līdzekļiem naudu, tad visu nepieciešamo mācībām skola var nodrošināt, taču, ja pašvaldība nepalīdz, tad lielāka atbildība gulstas uz vecāku pleciem. «Jelgavā pašvaldība ļoti labi dod materiālus, šogad desmit latus uz bērnu – kas ir vairāk nekā ieteikts prasīt,» stāsta I.Vilkārse.Jelgavas Spīdolas ģimnāzijā skolēniem tiek nodrošinātas praktiski visas mācību grāmatas - izņēmums ir svešvalodu apguvei nepieciešamās grāmatas. «Tās ir rakstāmās grāmatas, kurās raksta iekšā – gan burtnīcās, gan grāmatās, līdz ar to nevar atļauties no bibliotēkas katru gadu jaunu grāmatu,» skaidro I.Vilkārse.Direktore uzskata, ka precīzāk būtu jānosaka, ko nozīmē bezmaksas izglītība, jo Ministru kabineta noteikumos tas nav precīzi formulēts. «Tur jau galējībās var nonākt - tad jau jāpērk arī sporta čībiņas. Tās lietas ir precīzi jānosaka,» pauž I.Vilkārse.Tiesībsarga birojā izveidota īpaša e-pasta adrese bezmaksas.izglitiba@tiesibsargs.lv, lai apkopotu, ko, cik lielā apmērā un kādā veidā skolas lūdz mācību procesam nepieciešamo iegādāties skolēnu vecākiem. Informācijas ieguves mērķis ir izzināt esošo situāciju un tās izplatību Latvijā, tādēļ skolēnu vecāki informāciju var sūtīt arī anonīmi, teikts Tiesībsarga paziņojumā.Tiesībsarga birojā jau iepriekšējā gadā tika izveidota konsultatīvā padome par izglītības pieejamību. Šobrīd norit darbs pie situācijas izvērtēšanas, kāds ir Satversmē noteiktās bezmaksas izglītības apjoms. Dažādās pasaules valstīs bezmaksas izglītības apjoms ir ievērojami atšķirīgs. Ir valstis, kuras apmaksā visu, kas saistīts ar mācību procesu, pat burtnīcas un sporta tērpus. Savukārt ir arī valstis, kas apmaksā tikai skolas telpas un skolotāja atalgojumu.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

Dārta

Esmu mamma un arī skolotāja.
Visām "mamočkām"- tiesībsarga aicinājums ir informatīva rakstura , nevis represīva. Mana pārliecība ir, ka vajadzēja ziņot par tām skolām, kurās NEKAS nav jāpērk!! Varbūt visā Latvijā kāda atrodas!!! Sen jau nelietoju darba burtnīcas- nav reāli, jo priekšmetā ir virs 5. Tātad no visām izvelku optimālo vidējo un rezultātā- jākopē.

pirms 8 gadiem, 2012.02.28 17:56

Мамочке

e-mail: bezmaksas.izglitiba@tiesibsargs.lv отправьте все свои претензии по этому электронному адресу. Я уже это сделала. И друзьям передайте. Может тогда как то рассмотрят эту проблему.Чем больше людей выскажутся по этому поводу-тем лучше. Я написала всё по русски, уже прислали ответ, что приняли к рассмотрению.

pirms 8 gadiem, 2012.02.28 14:17

мамочка

Мы учимся в 5 школе, тетради рабочие сами покупаем и +простые тетради+форма+обеды=огромная сумма по сегодняшним меркам,а если все умножить на два ребенка вообщем еще тетрадь английского нужна.которая стоит 4 Лс,в которой какие-то слонята изображены.а с середины книги идут буквы,тупо создана книга.если же с первых страниц учитель требует под каждой картинкой написать кто нарисован,а алфавит проходят с середины.А не легче было взять обыкновенную тетрадь и учить алфавит.Рисование и музыка -это отдельная темы,такого ужаса я не видела,дети разукрашивают какие-то квадраты,ну реально как ДАУНЫ.

pirms 8 gadiem, 2012.02.28 10:58

Мама

Не поленилась, подсчитала- для первого класса было куплено всего 18 рабочих тетрадей на общую сумму 28,23 латов! А ведь ещё надо купить обычные тетради, дневник,клей, краски, пластилин, карандаши-ручки, пенал, папку,цветную бумагу, портфель. Ну ещё естественно спортивную обувь и одежду, и элементарно одеть ребёнка. Каждый день давать на обед (спасибо в первом классе кормят бесплатно)и автобус. Детей школьного возраста у меня трое. В старших классах многие рабочие тетради не используются, так пару страниц раскрасят и всё...

pirms 8 gadiem, 2012.02.28 09:18

mamma un skolotāja

Pilnīgi pievienojos "mama"un zinu ,ka mani draugi arīdzan,jo daudz esam diskutējuši-darba burtnīcas ir vajadzīgas tikai un vienīgi skolotāju darba atvieglošanai,bet,mīļie, izņemiet uzdevumus grāmatā un būs gana!!!Neleciet augstāk par asti-nekas nesanāks...Spīdolā mācījās radinieks-bija jāpērk daudz un nevajadzīgi.....Skolotājs ir skolotājs,ja viņš spēj motivēt, ja nē- jāiet prom no skolas!!!!!!!!!!!-bez visādiem argumentiem-NU NAV TEV VIETA SKOLĀ, JA NESPĒJ DISCIPLINĒT UN IEMĀCĪT.....Tik nekliedziet,ka nevar-var, vajag tikai gribēt...

pirms 8 gadiem, 2012.02.28 00:32

Мама

Ребёнок пошёл в первый класс- только рабочих тетрадей купили больше чем на 30 латов! Самая дешёвая 0,94. Самая дорогая 2,36. Неужели дети не могут писать в обычных тетрадях? По моему все эти тетради придуманы только для того, что бы кому то денежка капала. Даже по рисованию и то тетрадь аж за 2,06 лата, как будто нельзя в простом альбоме рисовать.

pirms 8 gadiem, 2012.02.27 22:17

MJ

Nu atkal jau funktierē! B&^&^% Nekas nav jānosaka, kad pati mācījoes kā tad bij? Sporta čībiņas paši pirkām. Tagad visām IE ir ļoti liela vēlme visu tā samuhļīt lai tik pašiem tiktu vairāk... tur jau tas viss slēpjas....

pirms 8 gadiem, 2012.02.27 21:39

Vietējās ziņas