Skolās vienam audzēknim būs jānodrošina trīs kvadrātmetru liela platība, bet pedagogiem arī stundās būs jālieto sejas maskas 18

Covid-19 dēļ tiks noteikti stingrāki ierobežojumi izglītības un sporta jomās, tostarp noteiks, ka no 30.novembra skolās vienam audzēknim būs jānodrošina trīs kvadrātmetru liela platība, bet skolotājiem arī stundās būs jālieto sejas maskas, otrdien kopsēdē vienojās valdība un Krīzes vadības padome.

Amatpersonas ir lēmušas, ka 1. līdz 6.klašu skolēniem, ja izglītības iestāde lemj mācību procesu organizēt klātienē, uz vienu skolēnu no 30.novembra būs jānodrošina ne mazāk kā trīs kvadrātmetri no klases telpas platības. Ja nepieciešams, vienu klasi varēs dalīt vairākās grupās.

Speciālisti skaidro, ka bērniem vecuma grupā no desmit līdz 12 gadiem ir novērojams straujš Covid-19 saslimstības pieaugums, kas pielīdzināms pieaugušo saslimstības tendencēm, kā arī joprojām izglītības iestādēs tiek konstatēti uzliesmojumi ar lielu iesaistīto skolēnu skaitu. Tādēļ var secināt, ka joprojām izglītības iestādēs saglabājas augsti Covid-19 izplatības riski. 

Lai mazinātu Covid-19 izplatību izglītības iestādēs, ir nepieciešams noteikt pienākumu nodrošināt lielāku platību uz vienu izglītojamo, lai izglītības procesa norises laikā tiktu nodrošināta iespēja ievērot distanci gan skolotājam no bērniem, gan bērniem savā starpā un tiktu novērsta telpu pārblīvētība. 

Turklāt epidemioloģiskās izmeklēšanas dati liecina, ka visbiežāk Covid-19 izplatība skolēnu vidū notiek tādēļ, ka pedagogs bērnus ir inficējis. Tāpēc, lai mazinātu infekcijas izplatības risku no pedagoga uz bērniem, noteikts pienākums pedagogiem no 30.novembra izglītības procesa laikā lietot mutes un deguna aizsegus. Savukārt, lai novērstu Covid-19 izplatību pedagogu vidū pulcējos izglītības procesa starplaikos, tiek noteikts, ka pedagogi lieto mutes un deguna aizsegus izglītības iestādē arī ārpus mācību procesa.

Vienlaikus noteikts, ka pieaugušo izglītībā, kā arī augstskolās un profesionālajā izglītībā praktiskās nodarbības, kuras nav iespējams veikt attālināti, drīkstēs notikt ne vairāk kā desmit cilvēku lielā grupā, ievērojot arī citus piesardzības pasākumus, tostarp divu metru distanci. Tas nozīmē, ka klātienē drīkst notikt, piemēram, pirmās palīdzības sniegšanas mācības, praktiskās mācības operatīvo dienestu darbinieku kvalifikācijas celšanai un tamlīdzīgi.

Veselības ministrija atgādina, ka desmit ir maksimāli pieļaujamais skaits, cik cilvēku drīkst pulcēties privāti, sportojot vai veicot citas darbības.

Stingrākas prasības noteiktas arī sporta klubiem, kur iekštelpās sportot joprojām drīkstēs tikai individuāli vai viens pret vienu ar treneri vai vairākām personām, ja tās dzīvo vienā mājsaimniecībā. Būs jānodrošina ne tikai divu metru distance, bet vienai personai būs jāatvēl vismaz 15 kvadrātmetri no telpu platības un telpu piepildījums nedrīkstēs pārsniegt 20% no telpas infrastruktūras pieļautā maksimālā cilvēku skaita.

Tāpat noteikts, ka pakalpojumus, kas saistīti ar izklaidi, varēs nodrošināt attālināti. Piemēram, izklaides industrijas pārstāvis drīkstēs privātam pasākumam, kurā sapulcējušies līdz desmit cilvēkiem no ne vairāk kā divām mājsaimniecībām, pieslēgties attālināti un nodrošināt izklaides iespējas. 

Savukārt amatieru kolektīvu mēģinājumi (viens pret viens) drīkstēs notikt līdz pulksten 22.

Paralēli šiem lēmumiem nolemts šonedēļ Daugavpilī, Baldones, Krāslavas, Salacgrīvas, Aknīstes, Varakļānu, Mārupes, Mālpils, Smiltenes, Garkalnes, Limbažu un Salaspils novadā Covid-19 izplatības dēļ ieviest stingrākus ierobežojošos pasākumus.

Piemēram, 27.novembra šajās pašvaldībās papildus jau noteiktajiem piesardzības pasākumiem valsts mērogā tiek pārtraukta jebkāda veida izglītības procesa norise klātienē, izņemot pirmsskolas izglītības programmas apguvi un mācības 1.-4.klasē.

 

Foto: pixabay.com

 

Pievieno komentāru

Komentāri 18

.....

Un kā elpot ??? Ieelpo un izelpo ogļskābo gāzi....

pirms 2 mēnešiem, 2020.11.24 20:16

Eh

Šitie "man liekas" un "Broņa no pagalma teica" teksti nestrādā. ZZ komentāru sadaļā problēmu neatrisinās. Aicinu sazināties ar ārstu, lai noskaidrotu labāko iespējamo risinājumu Jūsu individuālajā situācijā. Visiem šobrīd ir neērtības. Kad pasaulē plosījās mēris, ikdienas grūtības bija daudz nopietnākas. Šis ir tikai izlepušās, slinkās un neveselīgās pasaules kakucis par niekiem. Beņķis poliklīnikā arī pārāk ciets.

pirms 2 mēnešiem, 2020.11.24 20:37

elpo dzilji

elpo un neperd. un kvadraatmetrus vajag reekjinaat vertikaali, liidz griestiem katram sanaaks 3 m2

pirms 2 mēnešiem, 2020.11.26 00:19

egle1

Līdz griestiem kubi sanāk, ne kvadrāti.

pirms 2 mēnešiem, 2020.11.26 09:12

zinaataajs

tiesa. arii ikdienaa mees elpojam un izelpojam co2. es gan ieteiktu apmekleet pulmanologu, jo skiet ka ir zinaamas probleemas ar juusu plaushu tilpumu. normaalam cilveekam tas ir 5+ litri, un telpa starp sejasmasku un seju ir labi ja 200 ml attieciigi normaalstaavoklii apgalvojums par vienu vieniigu co2 elposhanu nav ne tuvu patiess.

pirms 2 mēnešiem, 2020.11.27 11:27

???

Nesaprotu, kur ņems tās lielās klases telpas? Kas nodrošinās skolotājiem maskas?

pirms 2 mēnešiem, 2020.11.24 21:12

mia

Tas ir izgaismojis pilnīgi degradēto un aplamo skolu sistēmu. Tādā mazā pilsēta desmitiem skolu, kur pietiktu tikai viena skola ar atbilstošām telpām. +90% mazgadīgo tāpat neapmeklē to skolu, tāka "izaugsmes pilsētai" problēmu nebūs ari 3x3 m2.

pirms 2 mēnešiem, 2020.11.24 22:44

Učene

Skolotājiem pa vienai maskai izdalīja. Un neesam nabagi, tik daudz kā maskas nopirkt varam. Problēma ir telpu lielumā. 32 skolēnu klasei vajadzīga 96 kv.m liela telpa. Tādu skolā nav daudz. Zāle, ēdnīca, sporta zāle. Un, ja telpu būtu vairāk - kā caur masku tādu telpu piebļaut? Varētu skolā mācīt švakākos, stiprākie var mājās paši tikt galā. Bet vismaz es neesmu gatava vienlaicīgi veidot un vadīt klātienes un attālinātās stundas. Redzēsim, ko skolu vadības izdomās.

pirms 2 mēnešiem, 2020.11.24 23:04

Joma učenei

Es par to pašu iedomājos, ka uz skolu būtu jāsauc tie, kas mājās nemācās.Tā varētu būt kāda klases daļa , protams, slodze skolotājam palielinās, jo mācības nāktos veikt divējādi.Ir klases , kas labi tiek galā un ir klases, kas nevelk to attālināto mācību procesu.Būtu jālemj uz vietas nesis absudri ierobežojumi. vai nu arī mācās divas nedēļas , tad mainās citas klases, lai plūsma skolā mazāka.

pirms 2 mēnešiem, 2020.11.25 00:43

Učenei

bagaati neesat bt dumi gan. ko juus varat beerniem iemaaciit, ja pashi nejeedzat pat savu tupo ministrieni atlaist ??? sanjemat grashus un esat llaimiigi ?? un beerni tachu to visu redz! to juusu uchuku stulbumu.

pirms 2 mēnešiem, 2020.11.26 00:22

otto

Vispirms nolikvidēja mazās skolas-par maz skolēnu uz m2. Tagad nevarēs mācīties, jo uz vienu m2 par daudz skolēnu....

pirms 2 mēnešiem, 2020.11.25 07:25

es

Arī par to padomāju

pirms 2 mēnešiem, 2020.11.25 09:31

:-)

Viņu mērķis ir radīt paaudzi, kas nerunās pretī, jeb nebūs spējīga loģiski domāt deļ izglītības trūkuma.

pirms 2 mēnešiem, 2020.11.25 12:18

Dada

Ko no tādas paaudzes "viņi" iegūs?

pirms 2 mēnešiem, 2020.11.25 18:25

ES

Un kur tad jaunās reformas izpildes plāns? Kā lai to visu realizē? Kā lai panāk atgriezenisko saiti ?

pirms 2 mēnešiem, 2020.11.25 16:10

egle1

Kāpēc tik daudz jautājumu? Ir skaidrs, ka ārkārtas situācija, ziemu pārdzīvosim, kritušos saskaitīsim, cerams, imunitāte pārējiem kāda nekāda būs, viss sakratīsies. Nevajag uzreiz tālejošas prognozes par bērnu neizglītotību. Bērni tieši paliks rūdītāki - mācēs orientēties kritiskās situācijās, zinās evidi utt.

pirms 2 mēnešiem, 2020.11.25 16:41

nu, "učenes":)

ir laiks arī jums strādāt grupā, kooperējoties. Valstī var atrast skolotājas ar lielākām sekmēm katrā bērnu vecumposmā, kuras var deligēt sagatavot video stundas visā valstī. Bet vietējie padagogi strādā skolās klātienē ar mazāk sekmīgajiem, kā arī pārbauda mājasdarbus visai klasei.

pirms 2 mēnešiem, 2020.11.25 17:19

Vietējās ziņas