Stāda ozolus Lietuvas sabiedriskā darbinieka Jelgavas ģimnāzijas absolventa Kaža Šķirpas dzimtajā vietā 1

Pieminot izcilo Lietuvas sabiedrisko darbinieku, karavīru un brīvības cīnītāju Kazi Šķipu, Lietuvas zemessargi, tostarp arī Jonišķu sabiedrības pārstāvji svētdien iestādīja 70 ozolus viņa dzimtajā vietā.

Namajūnu ciemā, kas atrodas Pasvales rajonā apmēram vienu kilometru no Latvijas robežas, ozoli iestādīti Ģedimina kolonnu konfigurācijā, kas ir viena no senākajām Lietuvas heraldiskajām zīmēm.

Kazis Šķirpa dzimis 1895. gadā. Divdesmit gadu vecuma viņš ir absolvēja Jelgavas ģimnāziju, bet Pirmā Pasaules kara laikā tika iesaukts Krievijas impērijas armijā un ieguva militāru izglītību. Kara beigās viņš piedalījās Lietuvas brīvības cīņās, un pēc viņa rīkojuma 1919. gada 1. janvārī Viļņā Ģedimina tornī tika pacelts Lietuvas nacionālais karogs. Lietuvas neatkarības laikā viņš turpināja militāro karjeru, kā rī bija diplomāts.

1940. gadā, kad Padomju Savienība okupēja Baltijas valstis, Kazis Šķirpa bija Lietuvas sūtnis Vācijā. Tur viņš dibināja Lietuviešu fronti, kas iestājās par Lietuvas valsts atjaunošanu. Taču savu nacionālistisko uzskatu dēļ pats tika ieslodzīts nacistu soda nometnē. Pēc Otrā Pasaules kara Kazis Šķirpa dzīvoja un aktīvi darbojās lietuviešu emigrācijā un mira 1971. gadā ASV. Kaža Škirpas vārdā ir nosauktas ielas Viļņā un Kauņā.

Foto: Jons Ivanausks  

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Brivpratigs

http://kariuomeneskurejai.lt/lietuvos-kariuomenes-kureju-savanoriu-pasodintas-pulkininko-ir-diplomato-kazio-skirpos-azuolynas-osia-kovos-daina/

pirms 6 dienām, 2020.10.15 14:18

Vietējās ziņas