Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Starptautiskajā dzimtās valodas dienā aicina uz lībiešu valodas stundu un sāk akciju par latgaliešu valodai draudzīgu vietu

Piektdien, 21. februārī, pasaulē atzīmē Starptautisko dzimtās valodas dienu. Latvijā šajā dienā ikviens aicināts tiešraidē piedalīties lībiešu valodas mācību stundā un iemācīties putnu modināšanas dziesmu, izzināt Latvijas skolēnu sapņus radošos darbos, tikties ar valodniekiem, meklēt latgaliešu valodai draudzīgās vietas, informē UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas komunikācijas konsultante Kitija Balcare.

“Dzimtā valoda ir katra cilvēka un ikvienas kultūras pamats. Pēc Bangladešas ierosmes 21. februāris, datums, kad turienes ļaudis cīnījās par bengāļu valodas kā oficiālas valodas atzīšanu, ir kļuvis par dienu, kas godā valodu daudzveidību visā pasaulē. Šajā dienā UNESCO aicina novērtēt valodu un kultūru daudzveidību, kas bagātina un saliedē sabiedrību un veicina starpkultūru dialogu,” uzsver UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Komunikācijas un informācijas sektora vadītāja Beāte Lielmane.

Latvijas Universitātes (LU) Lībiešu institūts ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Nacionālā kultūras centra atbalstu aicina ikvienu piedalīties lībiešu valodas mācību stundā, kas tiks straumēta tiešsaistē 21. februārī no pulksten 15 LU Lībiešu institūta kanālā vietnē Youtube (https://www.youtube.com/channel/UC1EyUxE3iNJjJajBEP0GENA/). Tās laikā ar LU Lībiešu institūta pētnieku, lībiešu bērnu un jauniešu vasaras skolas “Mierlinkizt” bērnu un Salaspils jauktā kora “Lōja” dziedātāju palīdzību varēs gūt ieskatu lībiešu valodā, iepazīt tās skanējumu un savdabību, kā arī iemācīties lībiešu valodā nodziedāt lībiešu tautasdziesmu “Tšītšōrlinkizt” – putnu modināšanas dziesmu, ar kuru lībieši tradicionāli ieskandina pavasari.

“Lībiešu valodas mantojums ir dziļi ieaudies mūsu ikdienā – gan senos vietu nosaukumos, gan daudzos ikdienišķos vārdos, kurus latviešu valoda ieguvusi mantojumā no lībiešu valodas. Starp tiem atrodami tādi ar dabu un jūru saistīti jēdzieni kā beka, kukainis, sēne, ķepa, ķīsis, laiva, liedags, loms, ļipa, murds, puķe, paisums, pīlādzis, selga,” skaidro LU Lībiešu valodas institūta vadītājs Valts Ernštreits.

Lībiešu valoda ir Latvijas pirmiedzīvotāju valoda, kas iekļauta UNESCO apdraudēto valodu atlantā kā viena no pasaulē apdraudētākajām valodām. Patlaban tā ir visapdraudētākā valoda Eiropā

Latgalīšu kulturys ziņu portals lakuga.lv, kas ir vienīgais medijs pasaulē, kura saturs ir tikai latgaliešu rakstu valodā, 21. februārī uzsāk akciju “Latgalīšu volūdai draudzeiga vīta”. Tās ietvaros radīta īpaša dizaina uzlīme, piedāvājot to bez maksas saņemt uzņēmumiem, organizācijām, valsts un pašvaldību iestādēm, kurās tiek lietota latgaliešu valoda un kurās klientiem, pakalpojumu saņēmējiem ir iespēja sazināties latgaliski. Uzlīmi saņēmušās vietas tiks atzīmētas īpašā kartē. Akcijas mērķis ir mudināt latgaliešus ikdienas saziņā izmantot dzimto valodu, kā arī veicināt sabiedrības izpratni par valodas vērtību un pozitīvu attieksmi pret to. Ikdienas saziņā latgaliešu valodu izmanto 8 – 9% Latvijas iedzīvotāju.

Starptautisko dzimtās valodas dienu atzīmēs arī UNESCO asociētās skolas visā Latvijā. Piemēram, Ādažu Brīvā Valdorfa skola sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Latviešu valodas aģentūru 26. februārī rīkos konkursu “Valodas koks”. Tā mērķis ir kopt valodas un runas kultūru, rosināt interesi par valodas un vārda nozīmi jebkurā jomā un veicināt atbildības sajūtu par valodu daudzveidību un dažādību Latvijā. Pasākumā jauniešiem būs iespēja tikties ar valodnieci, LU Lituānistikas centra direktori asociēto profesori Laimuti Balodi.

Pēc UNESCO iniciatīvas 21. februārī pasaulē atzīmē Starptautisko dzimtās valodas dienu, kurā tiek izcelta valodas nozīme ikdienas komunikācijā, pašizpausmē, sabiedrības veidošanā, zināšanu apgūšanā un tālākā nodošanā.

Par šo un citām UNESCO Starptautiskajām dienām vairāk var uzzināt Gada plānotājā: http://ejuz.lv/gadaplanotaju.

 

Foto: UNESCO un Anrijs Požarskis

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas