Svētbirzī piemin tautas ciešanas (FOTO) 7

Par spīti lietum un drēgnajam laikam gan politiski represētie, tā sauktie Sibīrijas bērni, un viņu tuvinieki, gan skolēni, Jelgavas, Jelgavas un Ozolnieku novada pašvaldības vadītāji un Jelgavas Zemessardzes bataljona pārstāvji šodien pulcējās uz tradicionālo piemiņas brīdi Svētbirzī.

Izjusti runāja Latvijas politiski represēto apvienības valdes loceklis, 1949. gada 25. martā izsūtītais Jānis Ābele: «Dievs laikam ir speciāli sagatavojis mums šos laikapstākļus, lai atgādinātu dienu pirms 68 gadiem, kad lopu vagonos tika ielādēti cilvēki. Varētu teikt, ka mūsdienās dzīvniekus ielādē daudz humānāk. Mums, Sibīrijas bērniem, noteikti bija daudz vieglāk, jo mēs vēl tik daudz nesapratām. Ja man būtu jābūt manu vecāku vietā, es būtu sajucis prātā vai izdarījis nezin ko. Mūsdienās saka tā: «Viena cilvēka slepkavība – tas ir noziegums. Miljona cilvēku slepkavība – tā ir statistika.» Mēs bijām šī pasaules ļaunuma statistikas daļa. Esam sanākuši, lai pasaulei atgādinātu, kas notiek, ja pie varas nāk ļaundari. Šodien jābūt ļoti modriem un jāstiprina aizsardzības spējas.» Runas nobeigumā J.Ābele atgādināja par jūnijā gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām, kurās visiem pilsoņiem ir pienākums piedalīties, kā arī aicināja apzināt tos politiski represētos, kas vecumā dzīvo vientuļi.

Līdzīgs liktenis bija jāpārdzīvo Ozolnieku novada domes priekšsēdētājam Pēterim Veļeckim. «Grūti iedomāties, kā izveidotos manas ģimenes un daudzu tūkstošu liktenis, ja nebūtu tās ļaunās varas. Varbūt Latvija būtu līdzīga Šveicei?» sacīja P.Veļeckis. Viņš runāja par to, ka mūsdienās Tuvajos Austrumos ir nobriedusi vēl ļaunāka vara par komunismu un fašismu un ka tā nogalina, padzen cilvēkus no savas zemes ticības dēļ. «Kāpēc? Pasaulē ir ļoti daudz iedzīvotāju, un drīz aptrūksies resursu – ne tikai nafta un gāze, bet arī ūdens un svaigs gaiss. Tie, kuri pārņems pasauli, arī valdīs pār šiem resursiem,» savu redzējumu skaidroja P.Veļeckis. Viņš atzīmēja, ka šī problēma nesaistās vien ar tālām zemē, bet arī korupciju un mēģinājumiem izlaupīt mūsu valsti.

Jelgavnieki Viviana un Inārs Pirvici, kas bija atnākuši ar dēlu Artūru, teica, ka šajā dienā piemin arī savas ģimenes politiski represētos. «Mana vecmāmiņa, atgriežoties no izsūtījuma, bija noslēgta un nevienam par pārdzīvoto nestāstīja,» atminas V.Pirvica.

Savukārt jelgavniece Ruta Kļaviņa, kas bērnību vadīja Jēkabpils apriņķa Staburaga pagastā, atcerējās, kā tēvs izbēdzis un vairākas dienas slēpies, jo bija izsaukts uz pagasta valdi, lai piedalītos represijām nolemto apcietināšanā.

1949. gada 25. marta represijās Baltijas valstīs tika apcietināti un izsūtīti vairāk nekā 93 tūkstoši cilvēku, no tiem 42 tūkstoši bija Latvijas iedzīvotāji.


Foto: Gaitis Grūtups

Pievieno komentāru

Komentāri 7

...

«Grūti iedomāties, kā izveidotos manas ģimenes un daudzu tūkstošu liktenis, ja nebūtu tās ļaunās varas. Varbūt Latvija būtu līdzīga Šveicei?» sacīja P.Veļeckis )))))))))))))))

pirms 4 gadiem, 2017.03.26 11:46

Resnais

Bet ļaunā vara bija! Paši latvieši brauca uz Maskavu uzņemt Latviju Padomju savienībā. Ne jau marsieši vai kādi citi mistiski tēli.

pirms 4 gadiem, 2017.03.26 13:19

Resnajam

...ļauns esi tu pats..un to sēj citiem...fui...

pirms 4 gadiem, 2017.03.26 17:10

Resnajam

...ļauns esi tu pats..un to sēj citiem...fui...

pirms 4 gadiem, 2017.03.26 17:10

...!

Ozolniekos korupcija iznīdēta, un novads pārvērsts par mazo Šveici !

pirms 4 gadiem, 2017.03.26 21:45

Vaimans

Resnais pareizi pateica.Latvieši lieliniekiem līda d!rsā bez smēres.

pirms 4 gadiem, 2017.03.26 19:29

Vietējās ziņas