Turpmāk mājputnus drīkstēs laist ārā, ievērojot vairākus piesardzības pasākumus

Turpmāk mājputnus drīkstēs laist ārā, ievērojot vairākus piesardzības pasākumus saistībā ar augsti patogēnās putnu gripas ierobežošanu, otrdien lēma valdībā.

Valdība otrdien apstiprinājusi Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotos grozījumus noteikumos par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām, atļaujot mājputnus turēt arī ārpus slēgtajām telpām - no brīža, kad noteikumi stāsies spēkā, vienlaikus ievērojot vairākus piesardzības pasākumus.

Turpmāk ierobežojumi paredz, ka mājputnus, kas ir ūdensputni, ir aizliegts izlaist dabīgas izcelsmes ūdenstilpēs, ir aizliegta dalība tirgos ar mājputniem un izbraukuma tirdzniecība ar mājputniem un inkubējamām olām, mājputnu dzirdināšanai atļauts izmantot tikai tādu ūdeni, kas nav iegūts virszemes ūdenskrātuvē, darbiniekiem un personām, kuras nonāk kontaktā ar mājputniem, ir jānēsā darba vai maiņas apģērbs un apavi, ko lieto tikai mājputnu turēšanas vietā.

Grozījums Ministru kabineta noteikumos "Noteikumi par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām" stāsies spēkā nākamajā dienā pēc to publikācijas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Jau ziņots, ka no 26.februāra augsti patogēnās putnu gripas izplatības dēļ mājputnu turētājiem putni jātur slēgtās telpās. Līdztekus aizliegta izbraukuma tirdzniecība ar mājputniem un inkubējamām olām, piedalīšanās tirgos, izstādēs, skatēs un citos pasākumos, kuros iesaistīti mājputni.

Aizliegts izmantot virszemes ūdenskrātuvēs iegūtu ūdeni mājputnu dzirdināšanai un aizliegta mājputnu izlaišana savvaļā medījamo putnu krājumu atjaunošanai. Turklāt valdības noteikto ierobežojumu periodā putnu novietnes darbiniekiem jālieto darba vai maiņas apģērbs un apavi, ko atļauts lietot tikai mājputnu turēšanas vietā.

Tāpat vēstīts, ka augsti patogēnā putnu gripa aprīlī nav konstatēta nevienam Latvijā laboratoriski izmeklētajam ūdensputnam.

Tādējādi no kopumā 135 Latvijā izmeklētajiem ūdensputniem līdz šim augsti patogēnā gripa konstatēta 49 savvaļas ūdensputniem, tostarp galvenokārt gulbjiem. Slimība šogad februārī tika konstatēta 34 ūdensputniem, bet martā - 15 ūdensputniem.

Augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kas rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās. Tā izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot tiešā kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem vai uzņemot slimības ierosinātāju ar inficētu barību vai ūdeni.

Foto: pixabay.com

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas