Uzvara tiesā pret lielveikala būvi Cukura ielā ir nepārsūdzama 26

Pēc vairāk nekā trīs gadus ilgas tiesvedības, kurā 18 Cukura ielas iedzīvotāji kopā ar biedrībām “Jelgavas attīstībai” un “Direct Impact” apstrīdēja Jelgavas domes 2017. gada 27. aprīļa lēmumu par būvatļaujas izsniegšanu lielveikala būvei Cukura ielā 2, Latvijas Republikas Augstākā tiesa jeb Senāts nepārsūdzami nolēmis, ka šī būvatļauja ir anulējama. Tādējādi kļūst skaidrs, ka SIA “Auras centrs” piederošajā apmēram trīsarpus hektāru zemesgabalā (agrāk daļēji šī zeme piederēja pašvaldībai) netiks uzcelts lielveikals, kas bojātu Jelgavas vēsturisko ainavu, kā arī radītu traucēkli satiksmei pilsētas šaurākajā vietā (pie Lielupes un Driksas tilta).

Dome tiesas spriedumus nepārsūdzēja


No Augstākās tiesas preses sekretāres Baibas Katajas saņemtā informācija liecina, ka pagājušo piektdien, 27. novembrī, Augstākās tiesas Senāts noraidīja SIA “Auras centrs” kasācijas sūdzību par Administratīvās apgabaltiesas 2020. gada 21. janvāra spriedumu, kas līdz ar to ir stājies spēkā. Senāts atzīst, ka apgabaltiesas spriedums ir tiesisks un pamatots. Senāta ieskatā apgabaltiesa ir vispusīgi pamatojusi to, kāpēc būvniecības iecere neatbilst esošajai dominējošajai apbūves funkcijai attiecīgajā Jelgavas apbūves kvartālā un ir pretrunā esošo būvju apbūves parametriem. Tāpat apelācijas instances tiesa ir pareizi atzinusi, ka būvobjekta funkcionēšanai būtu nepieciešama satiksmes infrastruktūras pārkārtošana, kas ietekmētu piegulošās teritorijas.
Senāts lēmumā par atteikšanos ierosināt kasācijas sūdzību norāda, ka apgabaltiesa ir izvērtējusi, vai lokālplānojumā ietvertie risinājumi pietiekamā detalizācijas pakāpē risina teritorijas izmantošanas, kā arī transporta infrastruktūras jautājumus, proti, vai būtu pieļaujams neizstrādāt detālplānojumu. Apgabaltiesa salīdzinājusi lokālplānojumā paredzētos satiksmes organizācijas risinājumus ar būvprojekta sastāvā ietvertajiem risinājumiem un atzinusi, ka transporta infrastruktūras kompleksi risinājumi nav sniegti pietiekamā detalizācijas pakāpē. 
Jāpiebilst, ka tiesvedības gaitā Jelgavas dome pret saviem iedzīvotājiem nevērsās. Cukura ielas iedzīvotājiem un minētajām biedrībām labvēlīgos zemāko instanču tiesas spriedumus pārsūdzēja nekustamā īpašuma attīstītāju uzņēmuma “Eften Capital” izveidotais meitas uzņēmums SIA “Auras centrs”, kas bija noslēdzis līgumu ar lielveikalu ķēdes īpašniekiem uzņēmumu “Depo Diy” par Cukura ielas 2 zemesgabala un lielveikala, ko tur bija paredzēts uzbūvēt, nomu. Tolaik publiskā telpā tika skaidrots, ka Cukura ielā divi varētu tapt Baltijas valstīs lielākais, turklāt pēc oriģināla projekta veidots veikals– noliktava “Depo”.  Jelgavas dome pirmās un otrās tiesas instances spriedumu nepārsūdzēja, tomēr procesa gaitā turpināja pastāvēt uz izsniegtās būvatļaujas pareizību. 

Visu rakstu lasiet 3.decembra “Zemgales Ziņās”

Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 26

bite

Beidzot kaut kāds saprātīgs lēmums attiecībā uz neprātīgu ieceri! Vai nu Jelgavā vietas trūkst Depo būvniecībai?!

pirms mēneša, 2020.12.03 09:45

K

Interesanti,kurā vietā ir tā"'vēsturiskā ainava'",kura tikšot aizsegta?

pirms mēneša, 2020.12.03 09:49

@

Vairs netiks! Un nav te nekas jāskaidro, jāpamato, jāpierāda. Pilsētas vēsturiskajai ainavai svarīgais, tika pierādīts. Punkts. Nav liegts piedāvāt personīgo zemes gabalu.

pirms mēneša, 2020.12.03 10:42

!!!

Ne jau tikai ainavas dēļ vien satraukums, bet arī par iebraukšanas un izbraukšanas iespējām!

pirms mēneša, 2020.12.03 17:53

Pastalnieks

Trādi rīdi rallallā, nu mēs varam laimē diet!

pirms mēneša, 2020.12.03 10:19

aura

Rāvīš varēs uz nākamajām vēlēšanām iet ar saukli "Es nepieļāvu Depo būvniecību Lielupes krastā." Slava viņam!

pirms mēneša, 2020.12.03 12:53

OPĪTIS

Bet darīju visu iespējamo, lai ar domes administraīvajiem resursiem, pārvērstu apm. 25 000 kvm izcilu sabiedriski - publisku teritoriju privātīpašumā.
Tā tika sadalīta precīzi vajadzīgos gabalos, lai būtu iespēams tos samainīt ar atbilstošiem attīstītāju nopirktajiem pilsētā brīvajiem, nepieprasītajiem starpgabaliem. Bet, šeit jau darbs KNAB un prokuratūrai ...

pirms mēneša, 2020.12.03 13:56

a

Tagad laiks žipčikiem sadot pa pēcpusi arī jaunajā tirgus afērā.

pirms mēneša, 2020.12.03 14:03

Egita

Arī biznesa inkubatoram varētu atrast citu,labāku vietu.

pirms mēneša, 2020.12.03 14:09

Hohoho

Tas tikai pierāda, ka arī vienkāršajam iedzīvotājam ir iespēja ietekmēt procesus pilsētā, ja neatlaidīgi iet un dara. Viss nav atkarīgs tikai no Rāviņa un viņa rūķiem. Esam modri un aktīvi! Runājam par problēmām, nepadodamies.

pirms mēneša, 2020.12.03 14:16

hugo

vēsturiskā vieta - ha ha ha..sataisīja ažiotāžu ar pils ainavu kura saistība ar šo vietu kā cūkai ar aviāciju..vai kā šai tirliņu aplaudismengai ar rūpēm par pilsētu..visticamāk esošie rūpniecības ielas būvmateriālu bodnieki labi iepiķoja..nu apsveicu,ainava ar aizaugušiem krūmājiem tur patiešām paliks ideāla vēl kādus 10 gadus..

pirms mēneša, 2020.12.03 15:08

.,.

Tādi viendienīši atstāj aiz sevis postu. Ainava ir mūžīga, vienalga, kādi krūmi tur ir, vai nav. Interesanti, ka vienīgais, par ko upju palienu estētam ir uztraukums, ir krūmi.Nevis aizlaistais tirgus, piem., bet krūmi upes krastā.

pirms mēneša, 2020.12.03 15:53

hugo

krūmi pat par skaļu teikts..es pat teiktu nekopts aizaudzis čūkslājs.., kas kopā ar skaisto vagonrūpnīcas nepabeigto celtni sniedz neatkārtojamu estētisku baudījumu vērojo šo visu no Lielupes tilta:)

pirms mēneša, 2020.12.03 16:02

khe!

Varēja labāk būvēt uz pils saliņas!

pirms mēneša, 2020.12.03 17:59

vēsture

Lai man kāds iestāsta, ka Jelgavā jau no pirmajām dienām bija tikai augstvērtīga arhitektūra. Es drīzāk gribētu, lai šo vietu sakārto un atdzīvina. Nu tas Depo tur nebūs 100 gadu, bet sakārtota teritorija tomēr piesaista investīcijas, lai tur varētu ar laiku izaugt kas sakarīgāks.
Depo Jelgavā gan gribētu. Piedevām, ja vēl kā solīts sākotnējā iecerē, ka būšot lielākais Baltijā.

pirms mēneša, 2020.12.03 17:12

vai

tad Jelgavā un ap vietu trūkst???

pirms mēneša, 2020.12.03 17:55

vēsture

"centrā" vai tā apkārtē, jā. Nav jau tā ka pļavas vien palikušas. Kaut kad jau tas pēdējais čūskulājs pie centra arī jāapbūvē. Vispār jau pasaulē tās apbūves teritorijas upju krastos tādas prestižas skaitās, bet mums cietums, kojas un vēl tās dažas silikāta daudzstāvenes uz vecā tirgus pusi. Vajadzētu ļaut kaut dzīvokļu namus sabūvēt, bet ar nosacījumu, lai būtu sakārtota publiskā telpa upes krastā.
Būtu forši arī gar upes krastu smuki aizstaigāt no centra līdz dzelzceļa stacijai.

pirms mēneša, 2020.12.03 21:20

Essa

Ir arī centrā kāda vieta- piemēram, esošā tirgus vietā, kad uzbūvēs jauno. Centrs gluži nav, bet nojauktā cietuma teritorijā arī var būt DEPO, arī nojauktās Sēklu fabrikas vietā, Loka maģistrāles malā ( vecais stadions). Gan jau dome zina, kur vēl....

pirms mēneša, 2020.12.04 12:17

otimists

tagad mūsu bomžikiem vismaz saglabāsies mierīga čurāšana un kakāšana tuvākos gadus.

pirms mēneša, 2020.12.03 20:00

Sieramuiža

Piekrītu hugo, šitie aizsargātāji visu noraks ja būs pasūtījums, man ar liekas, ka šis bij vietējo tirgoņu stress,sajūtot konkurences tuvumu un piesiet Jelgavas pili šai kampaņai bija īsta nelietība!

pirms mēneša, 2020.12.03 20:07

nu un

kad smirdēs pie mūsu kultūras direktora pirtiņas. Tāda dzīve!

pirms mēneša, 2020.12.03 20:08

E

Žēl gan,ceru ka atradīs citu vietu Jelgavā.Jelgavas populārajiem būvniecības veikaliem nu gan veicas...nebūs vēl kādu laiku jāsatraucas par cenu nomešanu.Es pat vairāk ticu ka tas ir īstais iemesls nekā,nevis kaut kāda ainava un 10 iebildumi.Ko tad necēla traci kad cēla,nedacēla vagonu rūpnīcu????

pirms mēneša, 2020.12.04 14:41

Pero

Tikpat labi,depo varētu iegādāties kādu esošo būvmateriālu veikalu,pārbūvētuBūtu viens konkurents mazāk.

pirms mēneša, 2020.12.04 15:09

cena

konkurence ir laba lieta, labāk lai būvē paši savu

pirms mēneša, 2020.12.04 18:13

Mantrausis

Šis ir viens no pēdējā laika gadījumiem, kas liek jautāt: vai un kā notiek saprātīga spriešana. Īsti nav skaidrs, kādu domu vadīti cilvēki vēlējās veikalu būvēt tieši otrpus pilij, bet tērēt laiku, naudu un citus resursus acīmredzami bezjēdzīgai juridiskai cīņai... Hm... Tas ir pēdējā laika nopietns trūkums: nedomāt, lasīt instrukcijas vai likumus, nesaprotot situāciju, un pūlēties kaut ko panākt vienlaikus juridiski un pilnīgi greizi un aplami. Ja vienā, otrā lietā darbotos spriestspēja, taptu daudz bagātāki visos veidos.

pirms mēneša, 2020.12.05 07:41

Vietējās ziņas