Vairāki Zemgales novadi atzīti par ērču encefalīta endēmijas zonām 1

Šogad par ērču encefalīta endēmijas rajoniem jeb īpaši augsta saslimstības riska rajoniem atzīti 27 Latvijas novadi, un divi no tiem atrodas Zemgales reģionā, liecina Slimību profilakses un kontroles (SPKC) dati. Īpaši augsts saslimstības risks Zemgales reģionā ir Engures un Baldones novadā, ziņo speciālisti.

Ar ērču encefalīta vīrusu inficētas ērces pēdējos gados konstatētas mežos un krūmājos visā Latvijas teritorijā. Pēc SPKC datiem, aptuveni 30% ērču, kas piesūkušās iedzīvotājiem, ir inficētas ar ērču encefalīta vīrusu, tādēļ risks saslimt pēc ērces koduma ir ievērojams.

Saslimstību ietekmē ne tikai ērču aktivitāte (daudzums) un inficētība, bet arī iedzīvotāju samazināts vai palielināts kontakts ar ērču izplatības vietām, ko savukārt nosaka laika apstākļi, sēņu un ogu daudzums, rekreācijas vietu, parku un dārzu sakoptība, iedzīvotāju informētība par saslimstības profilakses pasākumiem (pareizu ģērbšanos u.c.), imunizācijas līmenis un citi faktori, norāda SPKC.

Ērču encefalīta endēmiskajos rajonos bērni var saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu. Valsts apmaksātā vakcinācija kopumā Latvijā paredzēta aptuveni 34,2 tūkstošiem bērnu no viena gada līdz 18 gadu vecumam, kuru dzīvesvieta deklarēta ērču encefalīta endēmiskajās teritorijās. Tāpat valsts apmaksāta vakcinācija 100% apmērā paredzēta arī bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem visā Latvijas teritorijā neatkarīgi no dzīvesvietas.

Lai saņemtu valsts apmaksāto vakcināciju pret ērču encefalītu, bērna vecākiem jāsazinās ar savu ģimenes ārstu un abpusēji jāvienojas par izdevīgāko vakcinācijas veikšanas laiku. Jāņem vērā, ka bezmaksas vakcināciju veic ģimenes ārsti, kuru pamatprakse ir endēmiskajā teritorijā. Ja bērns reģistrēts endēmiskajā teritorijā, bet viņa ģimenes ārsta prakse neatrodas šajā teritorijā, vakcinācija jāveic pie cita ģimenes ārsta, tāda, kura prakse atrodas kādā no endēmiskajām teritorijām.

2016. gadā Latvijā reģistrēti 230 saslimšanas gadījumi, kas ir par 61 gadījumu vairāk nekā 2015.gadā, kad saslima 169 cilvēki, liecina SPKC dati. Laikā no 2011. līdz 2015.gadam Latvijā vidēji gadā ar ērču encefalītu saslima 276 cilvēki.


FOTO: spkc.gov.lv

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Klo

Kad, galu galā, kaut kas tiks darīts, lai iznīcinātu masveidā ērces mežos? Mēs dzīvojot pie meža, baidāmies tur kāju spert. Kaimiņi regulāri atnes pa 3-5 ērcēm mājās. Bērnus žēl. Es savā bērnībā mīlēju mežu. Tagad mani bērni zina tikai, kā mežs izskatās no ārpuses. Padomju laikos, no lidmašīnām smidzināja mežus, gāja boja arī citi kukaiņi, bet vismaz ērce bija retums. Tagad tā ir sistēma.

pirms 4 gadiem, 2017.05.06 09:38

Vietējās ziņas