Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valsts asinsdonoru centrs 30.jūnijā izbrauks uz Dobeli; lūdz iedzīvotāju atsaucību

Valsts asinsdonoru centrs (VADC) 30.jūnijā izbrauks uz Dobeli, lai rīkotu Donoru dienu. Dobeles iedzīvotāji  gaidīti VADC izbraukumā, kas notiks Dobeles pilsētas kultūras namā, Baznīcas iela 6, no pulksten 9 līdz 13, jo šobrīd donoru atbalsts ir īpaši nepieciešams, informē VADC.

Ārkārtējās situācijas izsludināšana un ieviestie drošības pasākumi pēdējos mēnešos ir radījuši daudz jaunus izaicinājumus visiem, tai skaitā donoru kustībai. Tomēr vīruss  nav apturējis citas smagas saslimšanas un nelaimes gadījumus. Arī šobrīd slimnīcās atrodas daudzi pacienti, kuriem vajadzīga asins pārliešana, lai glābtu šo pacientu dzīvības, nepieciešams donoru atbalsts.  Ņemot vērā to, ka katram asins komponentam ir savs dzīves ilgums – trombocītu derīguma termiņš ir piecas dienas, eritrocītu masai - 35 dienas, donori ir ļoti gaidīti katru dienu.

VADC lūdz sekot asins krājumam un gaida visus veselus donorus, kuri ir pārliecināti par savu veselības stāvokli  un var ziedot asinis.

Asinis var ziedot, ja:
donors jūtas labi un ir pārliecināts par savu veselības stāvokli;
pēdējo 14 dienu laikā nav bijis ārpus Latvijas teritorijas, izņemot tās valstis, kurās noteikts vēl ilgāks aizliegums ( skatīt https://www.vadc.lv/donoriem/endemisko-valstu-karte ). Ierobežojums neattiecas uz Lietuvu un Igauniju;
pēdējo 14 dienu laikā nav bijis saskarsmē ar cilvēkiem, kuriem ir aizdomas par saslimšanu ar Covid – 19;

personai nav novērotas akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmes;
atbilst pārējiem kritērijiem, vairāk informācijas VADC mājaslapā www.vadc.lv .

VADC aicina donorus:

pirms ierašanās donora anketu aizpildīt elektroniskā formātā: https://www.vadc.lv/donoriem/asins-donora-anketa. Anketu nepieciešams aizpildīt ne ātrāk, kā dienu pirms asins ziedošanas. Izbraukumos donora anketas izdrukāšana netiek nodrošināta, ja ir iespējams, jāierodas ar jau izdrukātu anketu;

godīgi atbildēt uz anketā uzdotajiem jautājumiem un atklāti pārrunāt savu veselības stāvokli ar ārstu;
uz asins ziedošanas vietu ierasties ar privāto transportu vai kājām (izvērtējot savu līdzšinējo pieredzi un ķermeņa reakciju pēc asins ziedošanas);
šaubu gadījumā par veselības stāvokļa atbilstību, vispirms zvanīt uz VADC bezmaksas tālruni 8000 0003.

VADC galvenā prioritāte ir nodrošināt drošu vidi gan donoriem, gan VADC darbiniekiem, līdz ar to tiek ievēroti visi rekomendētie piesardzības pasākumi.

Ziedošanas vietās tiek ievēroti šādi drošības pasākumi:

ierodoties tiek mērīta temperatūra;

 tiek regulēta donoru plūsmas, lai ievērotu nepieciešamo  divu metru distanci;

 ir nodrošināti pastiprināti dezinfekcijas pasākumi;

ir pieejami individuālie aizsardzības līdzekļi gan donoriem, gan darbiniekiem. 

Kā vienmēr, donoram līdzi jābūt derīgam personu apliecinošam dokumentam (pasei, vai eID kartei) un jānorāda savs bankas konta numurs. Bez personu apliecinoša dokumenta donorus nepieņem.

Ziedojot asinis, nepieciešami: pase, eID karte vai jebkurš cits personu apliecinošs dokuments, pēc kura var identificēt donoru un kurš satur sekojošu informāciju - vārds, uzvārds, personas kods, foto.

Iesaistoties asinsdonoru kustībā, ikvienam ir iespēja palīdzēt nelaimē nonākušajiem, kam nepieciešamas asinis.  Viena ziedotā asins deva var palīdzēt pat trīs cilvēkiem.

Katrs asins un asins komponentu donors:

gūst morālu gandarījumu;

izziņu par asins testēšanas rezultātiem (pēc pieprasījuma);

uzkodu komplektu;

pēc asins ziedošanas saņem kompensāciju zaudētā asins apjoma atjaunošanai 4,27 eiro. Kompensāciju donoriem izmaksā bezskaidras naudas pārskaitījuma formā uz donora norādīto kontu. Kopš 2018. gada no kompensācijas ir iespējams atteikties, to novirzot donoru kustības popularizēšanai.

izziņu par asins nodošanu, kuru, iesniedzot darba devējam, var saņemt apmaksātu brīvdienu;

gada laikā (365 dienu ietvaros) ziedojot asinis trīs vai vairāk reizes,  saņem Donora privilēģiju karti, kas dod iespēju saņemt dažādas atlaides (vairāk informācijas atradīsi šeit: https://www.vadc.lv/donoriem/privilegiju-karte).

Tu vari ziedot asinis, ja:

esi 18 – 65 gadus vecs;

sver ne mazāk par 50 kilogramiem;

dienā pirms asins nodošanas neesi lietojis alkoholu;

esi paēdis, izgulējies, atpūties, jūties labi;

esi vesels un pēdējā laikā neesi slimojis;

pirms tam esi lietojis veselīgu uzturu un daudz šķidruma;

neesi nodevis asinis vismaz 9 nedēļas, un 12 mēnešu periodā to jau neesi darījis 4 reizes (attiecas uz sievietēm) vai 6 reizes (attiecas uz vīriešiem, turklāt pēc 6 reizes vīriešiem jāievēro 3 mēnešu pārtraukums);

vairāk informācijas: https://www.vadc.lv/donoriem/vai-vari-ziedot

Asins ziedošanas dienā:

3 – 4 stundas pirms procedūras iesaka vieglu ēdienreizi un papildu šķidruma uzņemšanu (jāizdzer apmēram četras glāzes ūdens vai sulu u.c.). Tukšā dūšā asinis ziedot nedrīkst!

vismaz 2-3 stundas pirms procedūras nedrīkst smēķēt, jo Tev būs labāka pašsajūta procedūras laikā un pēc tās, kā arī būs kvalitatīvāki asins komponenti. Smēķētājiem skābekļa līmenis asinīs samazinās par 15 procentiem. Tas atsaucas uz visu organisma vielmaiņu un asins kvalitāti.

24 stundas pirms asins ziedošanas nedrīkst ēst:

treknus, asus ēdienus (piemēram, treknu gaļu vai speķi, žāvētu gaļu vai desas, treknas zivis (lasi, siļķes u.c.), treknu sieru, kūkas, čipsus, krējuma saldējumu, ceptas sēnes, daudz riekstu, šokolādi,  kakao, majonēzi  utml.

nedrīkst lietot alkoholiskos dzērienus.

Iepriekšējā dienā pirms asins ziedošanas iesaka ēst:

saknes, augļus, biezpienu, liesu sieru, biezputras, maizi, liesu gaļu un zivis, medu.Katru dienu jādzer ne mazāk par 1,5 – 2 l šķidruma, sevišķi svarīgi pirms un pēc asins vai asins komponentu nodošanas.

Jautājumu gadījumā donori ir aicināti sazināties ar VADC caur sociālo tīklu kontiem, mājaslapu www.vadc.lv vai zvanot uz bezmaksas tālruni: 8000 0003 ( darba dienās no pulksten 8.30 līdz 17).

Mēs vienmēr meklējam cilvēkus, kuri var izmainīt pasauli, līdz aptveram, ka šie cilvēki esam mēs paši. #MumsIrVienaAsinsrite #ZiedoNoSirds

Foto: publicitātes

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas