VARAM pieprasa skaidrojumu Jelgavas novada pašvaldībai par nelikumīgu pašvaldības izpilddirektora vietnieces juridiskajos jautājumos aizvietošanu 13

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) pieprasījusi Jelgavas novada pašvaldībai nekavējoties novērst nelikumīgo lēmumu, ar kuru izpilddirektora vietnieci juridiskajos jautājumos aizvieto ārpakalpojuma sniedzējs, un līdz 15.oktobrim sniegt lēmuma pamatojumu, informē VARAM Sabiedrisko attiecību nodaļa.   

Ministrija ir konstatējusi, ka Jelgavas novada pašvaldībā izpilddirektora vietnieci juridiskajos jautājumos uz pakalpojuma līguma pamata aizvieto juridisko pakalpojumu sniedzējs, kam nav darba tiesisku attiecību ar pašvaldību.  

Ministrs Artūrs Toms Plešs (A/P!): “Valsts pārvaldes iekārtas likums konkrēti nosaka, ka par valsts pārvaldes, tātad arī pašvaldības lēmumu tiesiskuma pārbaudes veikšanu atbildīgas var būt tikai pārvaldes amatpersonas. Līdz ar to, ja pašvaldībā lēmuma tiesiskuma iepriekšēju pārbaudi veic ārpakalpojuma sniedzējs, tad šāda situācija ir pretrunā ar likumā noteikto.” 

Likumā noteikts, ka pārvaldes lēmuma tiesiskuma iepriekšējas pārbaudes veikšana ietilpst iestādes funkcijās, un par tās veikšanu var būt atbildīgas tikai pārvaldes amatpersonas. Ja pašvaldībā lēmuma tiesiskuma iepriekšēju pārbaudi veic ārpakalpojuma sniedzējs, tad šāda situācija ir atzīstamu par prettiesisku. 

Ministrija jau 2021. gada 7. septembrī Jelgavas novada domei nosūtīja  atzinumu, kur izteica iebildumus par tās saistošajiem noteikumiem  “Jelgavas novada pašvaldības nolikums” un norādīja, ka, pamatojoties uz Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumu, publiskai personai aizliegts slēgt līgumus par pakalpojumiem jautājumos, kuru risināšana ietilpst attiecīgās institūcijas amatpersonas vai darbinieka pienākumos.  

Ņemot vērā iepriekš minēto un  saskaņā ar likuma “Par pašvaldībām” 5. panta piekto daļu, ministrija lūdz nekavējoties novērst nelikumīgo situāciju un līdz 2021. gada 15. oktobrim sniegt skaidrojumu un pamatojumu, uz kāda tiesiska pamata notiek aizvietošana. Vienlaikus ministrija ir pieprasījusi pašvaldību izvērtēt un informēt, cik šādus nelikumīgi saskaņotos lēmumus pašvaldība ir pieņēmusi, kuras amatpersonas atbildīgas par radušos situāciju un kas šobrīd veic pašvaldības lēmumu tiesiskuma pārbaudi atbilstoši Valsts pārvaldes iekārtas likumam.

Jelgavas novada pašvaldība, komentējot VARAM iebildumus, apgalvoja, ka pašvaldībai nekavējoties nekas nav jānovērš, jo nekāds lēmums pašvaldībā par izpilddirektores vietnieces aizvietošanu nav pieņemts.

"Visticamāk, VARAM ir nonākusi pārprasta vai neprecīzi interpretēta informācija, kam nav faktoloģiska un dokumentāla seguma," komentēja pašvaldības pārstāve Dace Kaņepone.

Pašlaik pašvaldības administrācijā par visa veida juridiskajiem jautājumiem atbildot gan izpilddirektora vietniece juridiskajos jautājumos, gan līdzšinējais ārpakalpojumu sniedzējs, ar ko ir spēkā noslēgtais līgums. Izpilddirektores vietnieces pienākumos ietilpst darbu un pienākumu sadale starp štata darbiniekiem un ārpakalpojumu sniedzēju. Turklāt izpilddirektores vietniecei ir dotas norādes izstrādāt šo jautājumu atbildības pārdali arī turpmākajā darbā.

Vienlaikus pašvaldība uzsver, ka uzraugošajām institūcijām arī lūgts ņemt vērā, ka reorganizācijas ietvaros, kad ir pagājuši vien trīs mēneši no apvienotā novada jaunās domes ievēlēšanas un apvienošanās sākšanas, ir saprotams, ka pārejas periodā vēl var būt dažādi neatrisināti administratīvie darba organizācijas jautājumi. Pašvaldība savā skaidrojumā ministrijai, ko tā atbilstoši prasītajam iesniegs līdz oktobra vidum, arī paredz sniegt atbildes un precizēt administratīvās nianses atbilstoši ministrijas norādēm un normatīvo aktu prasībām.Foto: no arhīva

 

Pievieno komentāru

Komentāri 13

Aivars

Pats boss visu uzrauga, ar to pietiek, bet caur firmu var saņemt atlīdzību!

pirms mēneša, 2021.10.04 16:19

Ai, caunīte, vāverīte

Varētu domāt, ka šī ir vienīgā nelikumība Jelgavas novada domē! Lai tik opozīcija ciešāk uzmana un paskatās, ko un kā dara mednieks!

pirms mēneša, 2021.10.04 16:57

jurists

Kas nelikumīgs? Lagzdiņa un Jēgera juridiskais birojs uzvarēja iepirkumā ar lētāko cenu.

pirms mēneša, 2021.10.05 09:43

Kāposts

Jāsauc pie atbildības beidzot tā huļigānu banda! Lonerte tēlos muļķi, Zieča teiks, ka jāprasa citiem darbiniekiem, tā pseido juriste "Marianačka" teiks, ka nezināja, kas aizvietos..

pirms mēneša, 2021.10.04 17:06

Kāpostam

Kāpēc personai, kas atrodas prombūtnē, kaut kas būtu jāzin par savu aizvietošanu?

pirms mēneša, 2021.10.04 18:12

Bedrē

Caune ir pēdējais āksta gabals, ķēdes suns kuram cilpa savelkas, lēnām un mertiecīgi, jaunie novada deputāti ir malači, lietas sakārtos lēnām soli pa solim bet likuma noteiktā kartibā :)

pirms mēneša, 2021.10.04 20:10

Resnais

jā! Tuvākajā izbraukuma seminārā Līvbērzes mežos

pirms mēneša, 2021.10.04 20:44

Ozīšu fane

Jaunie deputāti patiešam strādā, iedzilinas jautājumus un drosmīgi izsaka savu viedokli! Caunes kungam vairs neizdodas uzspiest savu viedokli! Prieks ka domē ievēlēti DEPUTĀTI, nevis marionetes! Skatos sēdes videoierakstā liekas ka izveidojas divas deputātu grupas - klusejošie un runājošie un klusejošie pārsvarā pārvēletie deputāti no Jelgavas novada.

pirms mēneša, 2021.10.04 21:11

Petja

Arī no Ozolnieku deputātiem ir tādi,kuriem nekad nav jautājumi un priekšlikumi-piemēram Semjonova kungs,kura lielākais sasniegums ir pācelt roku!

pirms mēneša, 2021.10.05 09:03

hah

Kā var uzdot jautājumu vai izteikt priekšlikumu, ja poņa nav?

pirms mēneša, 2021.10.05 16:59

pūslis

Kopš neatminamiem laikiem Caune pieminēts zz

pirms mēneša, 2021.10.04 21:27

Lilī

Cik graustus Elejā Lasmanis jau ir saremontējis? Pasaules Bankas eksperti viņam, taču, norādīja, ka pēc vēlēšanām būs visas iespējas to darīt. "Ainas" tante par viņu balsoja, jo vēlējās, lai viņas vecais šķūnis tiktu Lasmaņa kunga rokām salabots. Kungs arī to solīja, bet tālāk par ministra bikšpakaļu nav ticis.

pirms mēneša, 2021.10.05 09:17

Domīgais

Toms un viņa skubinātāji labi samuldējās, jo pašvaldības ar likumu var noteikt citu pārvaldes lēmuma tiesiskuma nodrošināšanas kārtību.
Turklāt, šim plānā galdiņa urbēju kašķim nav nekādas nozīmes, jo neatkarīgi no tā, kurš šos lēmumus pārbaudīs, par tiem vienalga atbildēs lēmumu pieņēmējs- izpilddirektore.

pirms mēneša, 2021.10.05 12:41

Vietējās ziņas