Veic Lielplatones muižas dārznieka namiņa arhitektoniski māksliniecisko izpēti 1

Jelgavas novada vēsturiskajā objektā - Lielplatones muižas ansambļa ēkā "Dārznieka namiņš" - šomēnes sākta arhitektoniski mākslinieciskā izpēte, aģentūra LETA uzzināja novada pašvaldībā.

 

Lielplatones muižas teritorijā līdz mūsdienām saglabājies teju viss muižas ansamblis - Lielplatones muižas kungu māja, klēts, zirgu stallis, vešerienes māja, dārznieka namiņš, kapela, dīķis, Hānu dzimtas kapi un 20 hektāru liels parks. Šoruden muižas kompleksā atdzimšanu piedzīvoja vešerienes māja, kad būvniecības procesā to atjaunoja autentiski 18.-19.gadsimtam. Līdzīgi pagasta pārvalde iecerējusi sakārtot arī dārznieka namiņu.

 

"Izpētes darbus objektā aizsācis šajā nozarē atzīts izpētes un projektēšanas birojs SIA "Arhitektoniskās izpētes grupa". Arhitekti Daiga Lēvalde, Ilmārs Dirveiks un Zanda Bikše, mākslas vēsturniece Vija Strupule un restauratores Ruta Taurena un Ieva Liepa iepazīsies ar vēsturiskajiem materiāliem par ēku, apkopos būvvēstures informāciju, veiks ēkas vizuālo apsekošanu, vēsturisko vērtību inventarizāciju un uzskaiti.

 

Neskatoties uz to, ka arhīvos ir pārāk maz informācijas, ļoti ceram, ka arhitektiem un restauratoriem izdosies gūt pietiekami daudz ziņu, lai dārznieka namiņa izpēte būtu labs materiāls restaurācijas būvprojekta izstrādei," skaidroja novada pašvaldības kultūras projektu vadītāja Ella Popesko.

 

Zināms, ka barona laikos ēka celta kā muižas kompleksa dārzam piederoša, tā pildījusi dārznieka namiņa funkciju. Celšanas gads nav konkrēti datēts, tādēļ tiek pieņemts, ka nams tapis kopā ar pārējo muižas apbūvi 19.gadsimtā. Padomju laikos dārznieka namiņš tika izmantots kā dzīvojamā māja - tajā bija trīs dzīvokļi. Neapdzīvots dārznieka namiņš ir pēdējos četrus piecus gadus. Dārznieka namiņā plānots izveidot interaktīvu ziemas dārzu.

 

Speciālisti arhitektoniski māksliniecisko izpēti veiks aptuveni pusgadu - līdz 2019.gada jūnijam.

 

Kopējās projekta izmaksas ir 2178 eiro, tostarp Valsts kultūrkapitāla fonda finansējums 2000 eiro un Jelgavas novada pašvaldības līdzfinansējums 178 eiro.

 

Foto: Jelgavas novada pašvaldība

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Vietējās ziņas