Veiktas izmaiņas Āfrikas cūku mēra otrajā un trešajā riska zonu teritorijā Latvijā

Saistībā ar vairākiem jauniem mājas cūku un mežacūku saslimšanas gadījumiem ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM) mainīta ĀCM otrā un trešā riska zonu teritorija Latvijā, paredz valdības otrdien apstiprinātie grozījumi noteikumos par ĀCM likvidēšanas un draudu novēršanas kārtību.

Zemkopības ministrija (ZM) skaidro, ka otrajā riska zonā saglabājas Auces novada Īles un Vecauces pagasti, Lielauces pagasta daļa uz austrumiem no autoceļa P104 un Vītiņu pagasta daļa uz dienvidiem no autoceļa P96. Tāpat otrā riska zona noteikta arī Aucē.

Otrā riska zona saglabāsies arī Dobeles novada Annenieku, Auru, Bērzes, Bikstu, Dobeles, Jaunbērzes, Krimūnu un Naudītes pagastos un Zebrenes pagasta daļā uz austrumiem no autoceļa P104, kā arī Dobelē.

Tāpat otrā riska zona saglabāsies Jelgavas novada Glūdas, Svētes, Zaļenieku, Vilces, Lielplatones, Elejas, Sesavas, Platones un Vircavas pagastā, kā arī Jelgavā.

Otrā riska zona saglabāsies arī Neretas novada Zalves, Neretas un Pilskalnes pagastā, tāpat tā turpmāk būs noteikta Vecumnieku novada Vecumnieku, Stelpes, Bārbeles, Skaistkalnes un Valles pagastos, kā arī Brocēnu novada Cieceres, Gaiķu un Remtes pagastos, Blīdenes pagasta daļā uz ziemeļiem no autoceļa A9, Brocēnos, Tērvetes novada Tērvetes un Augstkalnes pagastos.

Savukārt trešā riska zona ir noteikta Auces novada Ukru un Bēnes pagastos, Lielauces pagasta daļā uz rietumiem no autoceļa P104 un Vītiņu pagasta daļā uz ziemeļiem no autoceļa P96, kā arī Tērvetes novada Bukaišu pagastā.

Trešā riska zona būs arī Brocēnu novada Blīdenes pagasta daļā uz dienvidiem no autoceļa A9, kā arī Dobeles novada Penkules pagastā un Zebrenes pagasta daļā uz rietumiem no autoceļa P104 un Jelgavas novada Valgundes, Kalnciema, Līvbērzes pagastā, kā arī tā saglabāsies Jaunsvirlaukas pagastā, Neretas novada Mazzalves pagastā un Vecumnieku novada Kurmenes pagastā.

Arī Ozolnieku novada Salgales pagastā turpmāk saglabāsies trešā riska zona. Saldus novadā trešā riska zona saglabāsies Kursīšu, Novadnieku uz Zvārdes pagastā.

Grozījumi Ministru kabineta noteikumos "Āfrikas cūku mēra likvidēšanas un draudu novēršanas kārtība" stāsies spēkā pēc to publikācijas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Pirmā riska zona tiek noteikta kā aizsardzības zona ap trešo vai otro riska zonu. Dzīvas cūkas un cūkgaļu no šīs zonas drīkst izvest, ievērojot PVD noteiktās biodrošības normas. Otrā riska zona tiek noteikta pēc cūku mēra gadījumu konstatēšanas tikai savvaļas cūku populācijā. No šīs zonas aizliegts pārvietot dzīvas mājas cūkas. Savukārt cūkgaļu, kā arī gaļas izstrādājumus drīkst izvest, ievērojot PVD noteiktās biodrošības normas. Turpretī trešā riska zona tiek noteikta pēc cūku mēra gadījumu konstatēšanas mājas cūku novietnēs un savvaļas cūku populācijā. No šīs teritorijas nedrīkst izvest ne dzīvas cūkas, ne cūkgaļu un tās izstrādājumus, ne arī mežacūku gaļu un tās izstrādājumus.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014. gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.


Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas