“Vēl vienu reizi brālis atgriezās mājās”

Atjaunotajā Latvijas valstī jau ilgāku laiku 16. martā, tā sauktajā latviešu leģionāru piemiņas dienā, notiek politiskas demonstrācijas, kurās piedalās gan Nacionālā apvienība, gan tie, kas pārstāv “fašisma” apkarotājus. Abās pusēs ir kritušie, tuvinieku zaudējumu sāpes, kas viegli nerimst. Jāpaskaidro, ka Otrā pasaules kara laikā 1944. gada 16. martā divas latviešu divīzijas, kas atradās nacistiskās Vācijas armijā, izcīnīja kopīgu atkāpšanās kauju Austrumu frontē Krievijā pie Veļikajas upes.

Nav zināms, ka demokrātiskajās valstīs, kur pēc kara daudzi latvieši atradās trimdā, būtu atzīmēta kāda nacistiskās Vācijas sastāvā karojošas vienības uzvara. Arī mūsu valstī Saeima oficiāli pieņēmusi, ka Otrā pasaules kara upuri tiek pieminēti 8. maijā. Par kara upuriem Latvijā tiek uzskatīti arī vairāk nekā trīs tūkstoši kritušo, kas bija starp tiem apmēram simts tūkstošiem vīru, ko piespiedu kārtā iesauca nacistiskās Vācijas karaspēkā.

Jelgavnieces Ārijas Sīles brālis Voldemārs Silgailis, kurš 21 gada vecumā krita Ļeņingradas frontē pie Neveles upes, nebija leģionārs, bet 313. policijas bataljona dižkareivis. 16. martā 77 gadus vecā pensionāre Ārija Sīle kopā ar domubiedriem no Daugavas Vanagu Jelgavas nodaļas dosies uz Lestenes brāļu kapiem, lai pieminētu kritušos karavīrus.

Foto: Raitis Puriņš. Visu rakstu lasiet 15. marta “Zemgales Ziņās”  

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas