Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vērtē vēja parku ietekmi uz vidi 11

Dobeles novada pašvaldības mājaslapā publicēta informācija, ka SIA “Pienava Wind” un SIA “Dobele Wind” valdes loceklis Gatis Galviņš sagatavojis un Vides pārraudzības valsts birojā atzinuma saņemšanai iesniedzis ziņojumu par ietekmes uz vidi novērtējumu, lai pēc tam būvētu vēja elektrostaciju parkus “Dobele” un “Pienava” Dobeles un Tukuma novadā.

Ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojums sagatavots 2018. gada augustā, tā sabiedriskā apspriešana notika pērn no 31. augusta līdz 1. oktobrim, bet ziņojuma sabiedriskās apspriešanas sanāksme – 7. septembrī. Precizēts ziņojums Vides pārraudzības valsts birojā iesniegts 2019. gada 22. janvārī. Ziņojuma sagatavotājs ir SIA “Estonian, Latvian & Lithuanian Environment”.

Ziņojumā un tā 18 pielikumos atzinumus snieguši dažādu jomu eksperti – augu sugu un biotopu eksperts, ornitologs, arheologs sikspārņu, ainavu eksperts u.c. 

Aprēķināts vēja elektrostaciju radītais trokšņa līmenis, mirgošanas efekta ietekmes laiks pēc sliktākā scenārija metodes dzīvojamās un publiskās apbūves teritorijās vēja elektrostaciju parku tuvumā, veikti plānoto  vēja parku redzamības aprēķini, pievienots Civilās aviācijas aģentūras viedoklis un vēl citu institūciju atzinumi, viedokļi, iebildumi un priekšlikumi.

Iebildumu sniedzēji izsaka bažas 


Piemēram, Aldis Mežvids raksta: “Ir jāsecina, ka SIA “ELLE” norādītās vēja elektrostaciju parku “Dobele” un “Pienava” trokšņu izplatīšanās zonas nav noteiktas un aprēķinātas pareizi un ieinteresētās sabiedrības daļa, iespējams, tiek maldināta, kas arī redzams no publiskās apspriedes protokola.

Vēja elektrostaciju radītos trokšņus nevar mērīt, prognozēt un aprēķināt, ja nav zināms, kāds konkrēti vēja elektrostacijas modelis parkā tiks uzstādīts un kur tas atradīsies, kā arī nav aprēķināti apakšstaciju trokšņi kopā ar pro­gnozēto vēja elektrostaciju troksni, jo arī apakšstaciju atrašanās vietas nav zināmas.” 

Ziņojuma izstrādātāji atzīst, ka jaudas paaugstināšanas apakšstaciju novietojums ir atkarīgs no vēja elektrostaciju skaita un novietojuma un precīza to atrašanās vieta šobrīd nav noteikta.

Piemēram, paredzētās darbības ierosinātājs parkā “Dobele” plāno izbūvēt 23 vēja elektrostacijas, bet ornitologs un sikspārņu eksperts rekomendē atteikties no četrām elektrostacijām. Ja Vides pārraudzības valsts birojs ekspertu rekomendācijas uzskatīs par pamatotām, aizliedzot četru vēja elektrostaciju būvniecību, staciju skaita izmaiņu dēļ mainīsies arī optimālais jaudas paaugstināšanas apakšstacijas novietojums. 

 

Visu rakstu varat izlasīt 7. februāra “Zemgales Ziņās”

Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 11

beigu sākums

Jo vairāk lasu par šo tēmu, jo skaidrāks kļūst secinājums- laikā,kad attīstītās valstis, kurās jau labu laiku darbojas vēja ģenerātori,sāk novērot negatīvo ietekmi un meklē alternatīvus risinājumus,Zemgali ar citas valsts finansiālu atbalstu mēģina ievilināt "aizejošā vilcienā".

pirms gada, 2019.02.13 10:54

Solveiga

Man ir bailes no visa jaunā un nepierastā, jo esmu zemniece.

pirms gada, 2019.02.13 11:54

skaisti

arvalstu investori joprojām drāžas kā tanki uz priekšu neklausot, ko saka iedzīvotāji, kam to monstru pakajē būs jādzīvo... Turpināsim izsaimniekot savas bagātības - auglīgo zemi un tīro gaisu

pirms gada, 2019.02.13 12:14

Vārds Uzvārds

Mēs ZZS lauķi no Tukuma un Dobeles esm pret !

pirms gada, 2019.02.13 12:45

Oiks

Viss labi. Lai būvē, tikai šos pie OIKa nevar laist klāt.. kaut kā liekas, ka te nekas cits bez OIK nav padomā. Uzbūvēs skandināvi, bet ka tik pēc tam veikli nepārdod vietējiem darboņiem.

pirms gada, 2019.02.13 12:55

AMERIKĀ NORAIDĪTS EOLUS PROJEKTS

ASV Iekšlietu ministrija ir noraidījusi Eolus North American pieteikumu par 106 vēja ģeneratoru būvniecību, jo secināja, ka nav tas sabiedrības interesēs un tādēļ nav nepieciešams pabeigt detalizētu vides analīzi. Tāpat secināts, ka tas radītu konfliktus ar resursu izmantošanu, bet pie mums viss rit savu gaitu, zviedri parāda naudu, mūsējie nolaiž ausis, pie mums cilveki un daba nav vērtība, -skumji.

pirms gada, 2019.02.13 13:09

ASV

Tur liels lobijs no gāzes un naftas pumpētājiem.. neliels bums ar pārprodukciju. Nav ko salīdzināt ar enerģētiski nabadzīgu valsti kā Latviju.

pirms gada, 2019.02.13 13:13

Lauksaimnieks

JO VAIRĀK ārzemju INVESTĪCIJU LATVIJĀ,
jo drošāka dzīve, dzīvojot blakus trakam kaimiņam austrumos.

pirms gada, 2019.02.13 13:10

:D

kā tad, krievu jau tiešām tas atturēs, ja viņš ko sadomās :D

pirms gada, 2019.02.13 16:51

Deputāts

bliežam tik augšā lai varu OIKos sarausto savā Ženēvas kontā ieguldīt...

pirms gada, 2019.02.13 14:02

Tu

,Jelgavas deputāts ?

pirms gada, 2019.02.13 15:19

Vietējās ziņas