VM jau piektdien plāno valdībai iesniegt pieprasījumu mobilizācijas izsludināšanai 1

Veselības ministrija (VM) jau piektdien, 29.oktobrī, plāno valdībai iesniegt pieprasījumu mobilizācijas izsludināšanai, šodien Ministru kabineta sēdē paziņoja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Katastrofu medicīnas centra vadītāja Dita Heiberga.

Viņa skaidroja, ka mobilizācija nozīmē to, ka tiek mērķtiecīgi plānoti un sagatavoti valsts militārās un civilās aizsardzības pasākumi valsts apdraudējuma novēršanai vai tā seku likvidācijai, izmantojot noteiktus cilvēku, materiālos un finanšu resursus.

VM prognozē, ka rīkojumu par mobilizāciju vajadzēs izsludināt 2.novembrī.

Heiberga uzsvēra, ka līdz šim Mobilizācijas likums nekad iepriekš nav bijis iedarbināts.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) valdībā plāno iesniegt rīkojumu par daļēju vai vietējās mobilizācijas izsludināšanu, kurā norāda cilvēkresursu mobilizāciju ārkārtējās situācijas laikā. Plānots, ka VM būs tiesības koordinēt un izsniegt pavēstes. Tiks noteiktas ārstniecības personāla specialitātes, uz kurām attiektos izsludinātā mobilizācija.

Tāpat rīkojumā tiks norādīta mobilizācijai nepieciešamā finansējuma piešķiršanas un izmantošanas kārtība.

Preses konferencē pēc valdības sēdes Pavļuts sacīja, ka mobilizācijas regulējums paredz atalgojumu par mediķu mobilizēšanu. Pavļuts skaidroja, ka ir iespējami divi varianti - vai nu tiek maksāts iestādei, no kuras mediķis ir mobilizēts, un šī iestāde turpina maksāt mobilizētajam mediķim algu, vai arī atalgojums tiek izmaksāts tieši mobilizētajam mediķim.

Tāpat ministrs sacīja, ka šo mediķu, uz kuriem attieksies mobilizācija, vidū viennozīmīgi būs tās profesionālās grupas, kurām ir nepieciešamās profesionālās zināšanas Covid-19 pacientu aprūpei. Pēc Pavļuta paustā, tie būtu gan anesteziologi, gan arī cits aprūpes personāls. Savukārt attiecībā pret spēkā stāšanās termiņiem politiķis norādīja, ka šonedēļ tiks sagatavots un valdībā iesniegts mobilizācijas pieprasījums, un tas stātos spēkā dažas dienas vēlāk.


Heiberga skaidro, ka tiks izveidots konkrēts koordinācijas mehānisms jeb štābs, kuru koordinēs VM, tajā iekļaujot VM padotības iestāžu, klīniskās universitātes slimnīcu, Aizsardzības ministrijas un Tieslietu ministrijas amatpersonas. Štāba kompetencē būs pieprasījumu apkopošana, pavēstu izsniegšana.

Plānots, ka Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS), Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā un septiņas reģionālās slimnīcas nodrošinās apmācības cilvēkiem darbam Covid-19 nodaļās vai citās nodaļās, juridisku atbildību, apmaksu, kā arī individuālos aizsardzības līdzekļus.

Heiberga informē, ka pavēstes saņems privātās ārstniecības iestādēs strādājošie, kā arī ārpus nozares strādājošās ārstniecības personas.

Viņa uzsver, ka par pavēstes nepildīšanu laikā, kad ir izsludināta mobilizācija, personai draud kriminālatbildība.

Foto: pixabay.com

Pievieno komentāru

Komentāri 1

cilvēks

hmmm. Baigais lv patriots īsti neesmu, bet iešāvās prātā doma, ka varbūt jāiet pieteikties palīgā uz slimnīcu. Principā sanitāra darbs nav svešs, kad mācījos, nedaudz piestrādāju Stradiņos, rukāt 24 h no vietas nav problēmu. Pāris dienas un gan jau aizies.

pirms mēneša, 2021.10.26 19:38

Vietējās ziņas