Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

VM rosinās būtiski paaugstināt sodus par smēķēšanas un tabakas izplatīšanas ierobežojumu pārkāpumiem 3

Veselības ministrija (VM) rosinās būtiski paaugstināt sodus par smēķēšanas un tabakas izplatīšanas ierobežojumu pārkāpumiem, aģentūru LETA informēja ministrijas pārstāve Anna Strapcāne. 

VM sagatavotie grozījumi Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā tiek veikti saistībā ar  topošo Administratīvās atbildības likumu, kas no 2020.gada 1.janvāra aizstās Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu.

Grozījumi paredz būtiski palielināt sodu par dažādiem pārkāpumiem, piemēram, līdz 100 eiro līdzšinējo 15 eiro vietā iecerēts paaugstināt sodu par smēķēšanas ierobežojumu pārkāpumu. 

Tāpat līdz 50-200 eiro fiziskām personām un līdz 200-350 eiro juridiskām personām palielinās sodu par informatīvo uzrakstu vai simbolu par smēķēšanas aizliegumu vai papildus informatīvā uzraksta "Smēķēšana nogalina - atmetiet tagad!" neuzlikšanu. Iepriekš sods bija paredzēts tikai iestādes vadītājam 70-140 eiro apmērā. 

Tikmēr par likuma prasībām neatbilstošu telpu ierādīšanu smēķēšanai paredzēts palielināt sodu juridiskajām personām līdz 1000-2500 eiro līdzšinējo 250-350 eiro vietā. 

Par šņaucamās tabakas, košļājamās tabakas vai tabakas izstrādājumu orālai lietošanai laišanu tirgū minimālais sods fiziskām personām palielināts līdz 100 eiro līdzšinējo septiņu eiro vietā un juridiskām personām līdz 200 eiro līdzšinējo 15 eiro vietā. Tikmēr par tabakas izstrādājumu, elektronisko cigarešu un to uzpildes flakonu pārdošanu vai iegādāšanos ar distances līguma palīdzību minimālais sods fiziskām personām palielināts līdz 100 eiro līdzšinējo septiņu eiro vietā un juridiskām personām līdz 200 eiro līdzšinējo 15 eiro vietā.

Mainīts arī soda veids par tirdzniecību neatļautās vietās, proti, līdz šim tika piemērota preces konfiskācija, bet, tā kā Administratīvās atbildības likums vairs neparedz šāda soda veidu, turpmāk tiks piemērots nauda sods. Fiziskajām personām šis sods būs 100-210 eiro, bet juridiskajām personām - 200-700 eiro. 

Sagatavotajos grozījumos iekļautas arī jaunas normas saistībā ar tabakas izstrādājumu sistēmas jeb "track&trace" ieviešanu.

Kā skaidroja VM, soda mēru paaugstināšana nepieciešama, jo esošie sodi par pārkāpumiem nav pietiekoši efektīvi, un par to liecinot Iekšlietu ministrijas Informācijas centra sniegtā statistika par piemēroto administratīvo sodu skaitu par atsevišķu normu pārkāpumiem. 

Pēc Strapcānes paustā, tā kā Tabakas likuma mērķis ir aizsargāt nesmēķētājus, sodu paaugstināšana, piemēram, par smēķēšanas ierobežojumu pārkāpšanu, varētu likt smēķētājiem vairāk respektēt citu cilvēku tiesības dzīvot tīrā un labvēlīgā vidē, kas nav piesārņota ar smēķēšanai paredzētu tabakas izstrādājumu un augu smēķēšanas produktu dūmiem un ar elektronisko smēķēšanas ierīču tvaiku.

Grozījumi līdz augusta sākumam atradās publiskajā apspriešanā. 

Strapcāne norādīja, ka patlaban tiek apkopota informācija no sniegtajiem atzinumiem un plānots, ka septembrī likumprojekts tiks iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā. 

Plānots, ka grozījumi stāsies spēkā vienlaikus ar Administratīvās atbildības likumu.

Foto: pixabay.com

 

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Ko tas dos?

Ja likumus pieņem,tad jābūt skaidram,kas atbild par to izpildi.Realitāte tāda,ka nav redzēts vai dzirdēts,ka ir arī sodītie.Ja ir kāds,uzrakstiet.

pirms 11 mēnešiem, 2019.08.20 20:42

Teamo

Diemžēl nesmēķētāji mīļa miera labad piecieš ļuļķētāju nekaunību.Sabiedrība ir pārāk iecietīga pret visiem netikumiem un pašvaldības policija ir slinka.

pirms 11 mēnešiem, 2019.08.20 21:43

kaimiņiene

Dzīvoju blakus bērnudārzam "Kāpēcīši",esam kaimiņi.Dārziņa sēta no mājas sienas ir apmēram 5 metru attālumā.logi pret māju.Mājas iedzīvotāji uz lodžijām pīpē uz nebēdu.Bērni to redz pa grupiņu logiem.osta to aiz sētas pastaigājoties vai sportojot un nevienu tas neuztrauc,ne dārziņa vadību,ne bērnu vecākus.Laikam uzskata ka pasīvā smēķēšana ir ļoti veselīga.

pirms 11 mēnešiem, 2019.08.20 22:34

Vietējās ziņas