Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Zem smagā kredītu sloga 5

Vēl pērn iedzīvotāju iespēja bija sadarbībā ar kredītiestādēm palīdzēt īstenot idejas un sapņus un celt labklājību. Taču statistika īsā laikā kļuva gana skarba - gada laikā dubultojies kredītmaksājumus kavējošo cilvēku skaits. Patlaban katra septītā Latvijas iedzīvotāja sapņi pārvērtušies murgā, bet labklājības vietā viņiem draud palikšana bez mājokļa un iespaidīgi parādi līdz mūža beigām.

Šovasar dažādu aizņēmumu atmaksu kavējuši vairāk nekā 323 300 privātpersonu, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas informācija. Līdz ar parādnieku skaita palielināšanos agresīvākas aizdevumu piedziņā kļuvušas arī bankas. Tās apgalvo, ka klientus bez mājokļa atstāt negrasās, tomēr reālā aina ir pavisam cita. Inese pirms trim gadiem noskatīja dzīvokli vienā no jaunajiem projektiem. Stabila alga un neliels bizness bija kā garants kredīta ņemšanai. Inese pieļāva, ka «treknie gadi» reiz var kļūt liesāki, tādēļ uzticējās Hipotēku bankai, jo valsts kredītiestāde grūtākus laikus varētu pārciest vieglāk. Uz 30 gadiem ņemtā kredīta ikmēneša maksājums toreiz bija 170 latu, un visus maksājumus viņa līdz šim veica akurāti.Tā kā pēdējos mēnešos būtiski nokritušās starpbanku procentu likmes, Ineses kredīta maksājumam vajadzētu sarukt līdz 120 latiem, tomēr tā vietā viņas ikmēneša maksājums par šādu summu palielinājās. Iemesls - līgumā iekļauts punkts, ka banka ik pēc trim gadiem var mainīt procentu likmi.Savukārt Diāna (vārds mainīts - red.) savai ģimenei atrast plašāku mājokli nolēma pirms diviem gadiem, jo trijatā divistabu dzīvoklī šķita par šauru. 58 000 latu aizdevumu piekrita dot Aizkraukles banka. Citai kredītiestādei ieķīlāja esošo divistabu dzīvokli, lai saņemtu aizdevumu pirmajai iemaksai. Kaut arī jau sākumā ikmēneša maksājums bankai pārsniedza 400 latu, tas raizes nesagādāja, jo bija gan labs darbs, gan alga. Viss sašķobījās pērnruden, kad līdz ienākumu ievērojamu samazinājumu Diāna vērsās bankā, meklējot problēmas risinājumu. Tas arī tika rasts - uz laiku atlika kredīta pamatsummas maksājumus. Taču raizes tas nemazināja, jo saskaņā ar viņas kredīta atdošanas grafiku pirmajos gados lielāko daļu aizdevuma atmaksas veido procentu maksājumi. Šā gada sākumā Diānai piedzima mazulis, viņa devās bērna kopšanas atvaļinājumā un kredītu maksāja neregulāri. Tā dēļ tika pārslēgts līgums, kredīta pamatsumma izauga līdz 64 000, bet procentu likme no pieciem sākumā kāpusi līdz 13 patlaban. Tā kā saistības viņa pilda neregulāri un iekrājusi prāvu nesamaksāto summu, no bankas saņēmusi prasību nekavējoties atlīdzināt parādu un atbrīvot uz kredīta pirkto dzīvokli...Plašāku materiālu par šo tēmu lasiet ceturtdienas, 24.septembra, «Zemgales Ziņās».

Pievieno komentāru

Komentāri 5

jurists

si lieta prakse nav vel parbaudita vel nav bijis tada gadijuma
, tacu izskatās ļoti perspektīva.

gludi man neiet ar ideju ka bora likmes nevar mainities uz augsu :)

pirms 10 gadiem, 2009.09.24 10:51

Misters X

Nu bet cik es saprotu, tad Tev ar šo fabulu tik spoži neiet.

pirms 10 gadiem, 2009.09.24 10:25

jurists

domaju ka ir verts cinities. agrak vai velak tam ta pat bus janotiek.
bora likmes varbut varetu mainities, tacu banku pievienotajām likmem jāpaliek nemainīgām.

Pēc būtības nevar panemt preci kuras cenu pārdevējs var brīvi izmainīt, un pec laika saprot ka cena bez jebkada pamata izmainita, ko vairs nevar atlauties un nepastāv saprātīga iespēja atkāpties no līguma.

Civillikums 1765. pants Procentu apmērs cieši jānosaka aktā vai darījumā. Ja tas nav darīts, kā arī tajā gadījumā, ja likums nosaka aprēķināt likumiskos procentus, tas ir, seši procenti no simta gadā.

pirms 10 gadiem, 2009.09.24 10:20

Misters X

Ko Tu saki par iespēju vērsties tiesā par paaugstināto procenta likmju pamatotību?

Vai tiešām ir pamatoti pacelt likmi no 1,2 % uz 6,2 %?

pirms 10 gadiem, 2009.09.24 09:26

jurists

ja neesat gatavi bankai atdot savu majokli un esat gatavi rikoties domaju ka viss pareizakāis ir vērsties tiesā ar prasību par parādnieka atbrīvošana no nokavējuma sekām ja to nav izraisījusi parādnieka vieglprātība vai neuzmanība (līgumsoda, procentu likmes paaugstināšanu , kas piemērota kā sankcija par kavējumiem un vienpusēju atkāpšanos no līguma).

Veiksmi visiem :) un jauku dienu

pirms 10 gadiem, 2009.09.24 09:00

Vietējās ziņas